Zamknij

Orlen wybuduje farmę fotowoltaiczną w gminie Kotla! Gigantyczna inwestycja pod Głogowem

12:00, 25.04.2024 .
Skomentuj

Jak kilka dni temu poinformowały służy prasowe Grupy Orlen, państwowy gigant, poprzez firmę Energia Wytwarzanie, przejęła projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 130 MW, która będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 60 tys. gospodarstw domowych.

Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2025 roku i będzie największą farmą fotowoltaiczną Grupy Orlen w południowej Polsce. Koncern posiada obecnie około 100 MW mocy zainstalowanej w 11 działających farmach fotowoltaicznych oraz mikroinstalacjach.

 

Projekt farmy fotowolaticznej zlokalizowanej w gminie Kotla na Dolnym Śląsku został przejęty od brytyjskiej firmy Lightsource bp. Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi, przejęła spółkę celową, posiadającą prawa do budowy, wraz z kompletem pozwoleń. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest jeszcze w kwietniu tego roku. Instalacja o mocy zainstalowanej 130 MW, z potencjałem do zwiększenia do 170 MW, w pierwszym roku eksploatacji będzie w stanie wytworzyć ponad 145 GWh energii elektrycznej, z możliwością zwiększenia produkcji w przyszłości.

Fotowoltaika jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju energetyki odnawialnej w Grupie Orlen. W ubiegłym roku portfel aktywów wytwórczych koncernu powiększył się łącznie o 64 MW mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych, zarówno poprzez rozbudowę istniejących mocy, jak i akwizycje projektów na różnych etapach rozwoju.

 

Wśród najważniejszych projektów inwestycyjnych znajdowała się rozbudowa farm fotowoltaicznych Gryf, do 25 MW, oraz Wielbark, łącznie do 70 MW. Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen rozpoczęła również budowę farmy Mitra o mocy 65 MW. Grupa Energa kontynuuje także proces akwizycji kolejnych instalacji OZE, w tym źródeł fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych. Do największych transakcji spółki należały umowy przedwstępne zawarte z Greenvolt i Lewandpol Holding, na projekty o łącznej mocy 393 MW.

 

Zgodnie z przyjętą strategią, do końca 2030 r. Grupa Orlen będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, elektrownie wodne oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan.

To duży sukces dla naszego regionu, a osobiście również dla mnie, że tak wielką inwestycję Orlen zrealizuje na terenie gminy Kotla. To efekt kilkuletniej pracy, z której korzyści będą czerpać mieszkańcy gminy, bo podatki będą wpływać do budżetu gminy Kotla. A to również korzyści dla całego powiatu głogowskiego, bo 133 mega waty zielonej energii będzie wykorzystywanych na naszym terenie

– powiedział nam były wójt gminy Kotla, a obecnie poseł na Sejm RP Łukasz Horbatowski.

 

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że inwestycja może kosztować nawet 500 mln zł, a gmina otrzymuje podatki od wartości budowli.

To ogromny sukces gminy. Nasza wieloletnia praca zaowocowała, ponieważ tereny w studium zagospodarowania przestrzennego gminy  już dawno zostały przeznaczone właśnie pod farmy fotowoltaiczne

– mówi wójt gminy Kotla Kamila Suchocka-Szperlik, która jeszcze do niedawna zastępowała jeszcze wójta Łukasza Horbatowskiego.

Obecna wójt przypomina, że firma ma już ważne pozwolenie na budowę, więc rok 2025 jest jak najbardziej realny.

Szacujemy, że wpływy do budżetu z tytułu podatków od tej budowli wyniosą około dwóch milionów złotych rocznie

- dodaje wójt Kamila Suchocka-Szeprlik.

 

(LUK)

Fot. Poglądowe

Źródło: Grupa ORLEN

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%