Na murze głogowskiej fosy, od strony ronda, pojawiła się dziura. Ubytek został zabezpieczony siatką.
Spora dziura odsłania tajemnice konstrukcji grubego muru fosy. Będzie wymagała poważniejszej naprawy, jakich na ścianie zabytku nie da się wykonać od ręki.
Prace murarskie na tym fragmencie muru fosy odbędą się po wymaganych uzgodnieniach z Konserwatorem Zabytków
– mówi rzeczniczka prezydenta Głogowa Marta Dytwińska-Gawrońska. Do tego czasu ubytek musi zaczekać, zabezpieczony siatką przytwierdzoną do muru.
Głogowska fosa, jak podaje regionalista Dariusz Czaja, została wpisana do rejestru zabytków w 1963 roku. A początki fortyfikacji w Głogowie sięgają wojny trzydziestoletniej, czyli XVII wieku.
O planowane prace zabezpieczające w fosie, pod koniec zeszłego roku dopytywał w interpelacjach radny miejski Krzysztof Sarzyński. Z odpowiedzi prezydenta Głogowa wynika, że przeglądy stanu fosy są wykonywane na bieżąco, a wszelkie planowane prace, ważne z punktu widzenia ochrony zabytków, są zgłaszane wojewódzkiemu konserwatorowi. Miasto ma dokumentację na remont odcinka muru wzdłuż sądu wraz z odwodnieniem kazamaty, która wymaga aktualizacji. Realizacja tego zadania jest planowana w latach 2026-27. Na bieżący rok przewidziane jest ogrodzenie i zabezpieczenie niecki fontanny. Jak zapowiedział prezydent, miasto doprowadzi do przeglądu fosy z udziałem urzędników i przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, by wytypować zakres najpilniejszych opracowań.
(GH)
.
Murarz16:21, 07.05.2024
Niech zgadnę renowacja czyli uzupełnienie z murarką wyniesie strzelam setki tysięcy?
0 0
NIE STRZELAJ BO KOGOS ZRANISZ GŁOGOSIU NIEOKRZESANY (zapraszam na ucztę na ulicy kazimierza sprawiedliwego głogów w czwartek 14:09)