Nasza największa firma w regionie, KGHM Polska Miedź, nie mogła zapomnieć o pomocy dla powodzianom. Zbiórki pomocowe organizowały i organizują wszystkie spółki należące do grupy – kopalnie i huty oraz wolontariat pracowniczy.
Huta Miedzi Legnica przekazała okolicznym mieszkańcom 40 ton piasku, worki oraz sprzęt do ich transportu przy zabezpieczeniu brzegów rzeki Kaczawy. Zakład Hydrotechniczny KGHM pomagał przy odpompowaniu wody z terenu Oczyszczalni Ścieków w Złotoryi. Do pracy zaangażowano dwa ciągniki z agregatami pompowymi, które wypompowały ponad 12 basenów olimpijskich i w konsekwencji zabezpieczyły oczyszczalnię ścieków w tej miejscowości.
W hutach i kopalniach wolontariusze Polskiej Miedzi zorganizowali zbiórkę, w ramach której pracownicy przekazują artykuły pierwszej potrzeby dla osób dotkniętych żywiołem: wodę w butelkach, żywność z długim terminem ważności, chemiczne środki czystości, łopaty, szczotki ulicówki i zamiatacze do usuwania szlamu, a także gumowe kalosze oraz worki na piasek, których udało się jak dotąd zebrać blisko 7 tys. sztuk. Taka zbiórka została zorganizowana także w Hucie Miedzi Głogów. Pierwsze transporty z już zebranymi najpotrzebniejszymi rzeczami wyruszyły do punktu zbiórki w Kłodzku, a także do OSP w Ścinawie w środę 18 września.
Wchodzące w skład Grupy Kapitałowej KGHM Uzdrowiska Kłodzkie S.A. z Grupy PGU, przekazały 60 tys. litrów wody mineralnej Staropolanka do sztabów kryzysowych w Starostwie Kłodzkim i Bystrzycy oraz jednostek Straży Pożarnej w Kłodzku, Stroniu Śląskim i Chocieszowie, a także Policji w Polanicy jak również licznych urzędów koordynujących akcje pomocowe. Spółka KGHM Zanam produkująca maszyny górnicze przekazała dla miasta Głogowa 50 ton piasku i 1000 szt. worków. Do pomocy przy powodzi zostali wysłani także wykwalifikowani eksperci, pompy i sprzęt ciężki.
Wrocławski Centrozłom zadeklarował możliwość wykorzystania ciężkiego sprzętu wraz z obsługą. Do takiej sytuacji doszło już we Wrocławiu, gdzie dźwig wraz z operatorem udrażniał kanał Odry przy Młynie Maria na Ostrowie Tumskim. Sprzęt pozostanie w tym miejscu do zakończenia sytuacji powodziowej.
Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa wysłało do Uzdrowisk Cieplice cztery pompy oraz pracowników, którzy wypompowywali wody popowodziowe.
Pomoc w walce z żywiołem zadeklarowała również działająca w KGHM Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, której ratownicy biorą udział w zabezpieczaniu wałów Odry w Ścinawie. Wcześniej udostępnili specjalistyczną pompę wodną do Ząbkowic Śląskich oraz 2 agregaty prądotwórcze dla Gminy Kotla.
(DN)
foto: KGHM
Ja18:26, 23.09.2024
Ile kosztuje tona piasku ? Jak ostatnio kupowałem to była po 15zl
1 1
Tona piasku chodzi za ok. 100 zł (z przywózką).