Zamknij

Padła Festung Glogau. Kończy się III Głogowski Festiwal Historyczny [zdjęcia]

15:49, 06.04.2025 Aktualizacja: 17:45, 06.04.2025
Skomentuj

Echo dawnych walk na ruinach kościoła św. Mikołaja, czyli rekonstrukcja upadku Festung Glogau zamknęła III Głogowski Festiwal Historyczny.

[FOTORELACJANOWA]6763[/FOTORELACJANOWA]

Dziś ruiny kościoła św. Mikołaja w Głogowie stały się sceną wyjątkowego wydarzenia. W ramach finału III Głogowskiego Festiwalu Historycznego odbyła się widowiskowa rekonstrukcja historyczna upadku Festung Glogau – jednej z najbardziej dramatycznych bitew ostatnich miesięcy II wojny światowej na Dolnym Śląsku.

Z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, przy licznie zgromadzonej publiczności, odtworzono fragmenty walk o miasto z wiosny 1945 roku. Huk wystrzałów, dym, rekonstruktorzy w mundurach Armii Czerwonej i Wehrmachtu, a wszystko to na tle zniszczonych murów świątyni, która sama była świadkiem tamtych dramatycznych wydarzeń – to wszystko nadało inscenizacji wyjątkowy klimat autentyczności.

Historyczne tło wydarzenia
Festung Glogau – Twierdza Głogów – została ogłoszona punktem oporu przez dowództwo niemieckie pod koniec 1944 roku. Jej zadaniem było powstrzymanie nacierającej Armii Czerwonej i opóźnienie jej marszu w stronę Berlina. W lutym 1945 roku, gdy wojska 1. Frontu Ukraińskiego dowodzone przez marszałka Iwana Koniewa dotarły pod miasto, rozpoczęło się krwawe i długotrwałe oblężenie.

Walki trwały ponad sześć tygodni. Głogów, zamieniony przez Niemców w twierdzę, został niemal całkowicie zniszczony. Miasto padło 1 kwietnia 1945 roku, a jego ruiny przez długi czas przypominały o brutalności wojny.

Pamięć i pasja
Dzisiejsza rekonstrukcja nie była tylko pokazem – była również formą żywej lekcji historii. Dla wielu mieszkańców i gości festiwalu to była nie tylko atrakcja, ale też chwila zadumy nad tragiczną przeszłością Głogowa. Jak podkreślali organizatorzy, ruiny kościoła św. Mikołaja nie zostały wybrane przypadkowo – to symbol zniszczonego miasta i zarazem jego niezłomnego ducha.

Dziś wokół kościoła widzieliśmy tłumy a po samej rekonstrukcji wielu pasjonatów czekało aż będzie można wejść na teren "bitwy" i pozbierać na pamiątkę łuski. 

Rekonstrukcja była jednym z ostatnich punktów tegorocznego Głogowskiego Festiwalu Historycznego, który przez cały weekend przyciągał miłośników historii, pasjonatów militariów i rodziny z dziećmi. Pokazy broni, warsztaty edukacyjne, prelekcje i inscenizacje – wszystko to sprawiło, że historia Głogowa jest żywą częścią naszej codzienności.


KD

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JaJa

2 0

Można było tą imprezę zrobić na moście przynajmniej jakąś atrakcją była by w korku

15:59, 06.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%