Głogowski Marsz Katyński – w hołdzie ofiarom Katynia i ich rodzinom.
W tym roku przypada 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej – jednej z najbardziej tragicznych i poruszających kart polskiej historii. W Głogowie pamięć o zamordowanych oficerach, policjantach i inteligencji wciąż jest żywa. Żyją tu jeszcze rodziny, które w katyńskim lesie straciły swoich bliskich. To właśnie z myślą o nich – o ich bólu, heroicznej walce o prawdę i pamięć – 25 i 27 kwietnia odbędzie się Głogowski Marsz Katyński.
To dla nas bardzo ważne wydarzenie. To pokłon wobec rodzin, które przez dekady nie mogły mówić o swoich bliskich, które często były szykanowane za pamięć
– mówi Marcin Marciszak ze Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów, organizatora marszu. – Wiemy, jak niezwykłe są ich historie. Dlatego robimy ten marsz – w ich imieniu i dla nich – dodaje.
Pierwszy marsz – 25 kwietnia o godz. 10 – skierowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół średnich. Rozpocznie się pod kościołem Bożego Ciała, a zakończy pod Pomnikiem Smoleńskim. W drodze przez miasto, w okolicach ratusza, uczestnicy zobaczą odegrane symboliczne sceny z historii Katynia, następnie – już pod pomnikiem – poruszającą inscenizację ostatniego strzału.
– To będzie żywa lekcja historii – podkreśla Marciszak. – Dzięki pomocy starostwa udało się zaprosić wszystkie szkoły. Chcemy, by młodzież poczuła wagę tej rocznicy i zrozumiała, jak ważna jest pamięć – zaznacza.
Drugi marsz – dla wszystkich mieszkańców Głogowa – odbędzie się w niedzielę, 27 kwietnia o godz. 13:30, również spod kościoła Bożego Ciała. Scenariusz będzie podobny, ale zakończy się wyjątkowym spotkaniem – z Marianną Tula, córką Władysława Karnickiego, posterunkowego Policji Państwowej zamordowanego przez NKWD w kwietniu 1940 roku.
– Maria nigdy nie poznała ojca, bo jej mama była w ciąży, kiedy go zabili. A jednak całe życie tęskni, szukała, walczyła o pamięć. Jej historia chwyta za serce – mówi Marciszak.
Poprzedni Głogowski Marsz Katyński odbył się w 2018 roku. Tegoroczna edycja jest więc trzecią w historii i zarazem pierwszą po długiej przerwie. To wydarzenie organizowane wspólnymi siłami – współorganizatorem jest Gmina Miejska Głogów, która włączyła się w obchody.
Dziękujemy za wsparcie. To wydarzenie ponad podziałami, wspólne działanie dla pamięci i historii, która nie może zostać zapomniana
– podkreśla Marcin Marciszak.
Warto tam być. Dla nich. Dla nas.
(MK)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz