W strugach deszczu, ale z uśmiechami na twarzach — w takich warunkach odbyła się kolejna edycja Niebieskiego Marszu. Cel: dotrzeć z informacją o osobach autystycznych do jak najszerszego grona mieszkańców.
[FOTORELACJANOWA]6924[/FOTORELACJANOWA]
Autyzm lubi ciszę i spokój, ale potrzebuje też zainteresowania i zrozumienia ze strony innych. Dziś na głogowskim bulwarze po raz kolejny spotkali się najmłodsi z wielu szkół, którzy wraz z dorosłymi mogli opowiedzieć, jak skomplikowany jest świat osób z autyzmem.
– Pogoda nas dziś zdecydowanie nie rozpieszcza, ale wszyscy jesteśmy zdeterminowani. Zależy nam na szerokim wydźwięku tego dnia. Po raz kolejny spotykamy się na Niebieskim Marszu dla Autyzmu. A ten deszcz to nic w porównaniu do przeciwności, z jakimi borykają się dzieci z autyzmem. Cieszę się, że jest nas tu tak wiele — ten dzień to kolejna cegiełka w walce z wykluczeniem – zaznaczył Paweł Jamróz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie.
To właśnie „dwunastka”, jako szkoła integracyjna, tradycyjnie odpowiadała za organizację marszu. Wśród młodzieży i pedagogów nie zabrakło także przedstawicieli powiatu i miasta. Starosta Michał Wnuk zaznaczył, że osoby z autyzmem są wśród nas i pracują również w starostwie.
– Bliskość z osobami autystycznymi, codzienne przebywanie z nimi, to kolejny argument, by uczyć się, jak je chronić i skutecznie wspierać – dodał starosta.
Podziękowania za organizację takich wydarzeń złożył również prezydent Głogowa.
– Mamy dzieci ze spektrum autyzmu nie tylko w naszych szkołach integracyjnych, ale także w placówkach z klasami ogólnodostępnymi. Dlatego świadomość i wrażliwość są niezwykle potrzebne. Dziś na bulwarze mamy piękny przekaz: różnimy się między sobą, ale te różnice są normalne i naturalne. Jestem pełen podziwu, że mimo tak złej pogody jest tu tyle entuzjazmu i pozytywnego nastawienia do integracji – powiedział Rafael Rokaszewicz.
Dziś na bulwarze mogliśmy zobaczyć liczny przemarsz, występy artystyczne i usłyszeć wiele ważnych słów. Co istotne, mieszkańcy przez kilka kolejnych dni będą mogli podziwiać rysunki i plakaty rozwieszone wzdłuż ścieżek spacerowych. Są one bardzo wymowne i przypominają, że osoby autystyczne są wśród nas.
KD
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz