Zamknij

Studio MyGlogow [GOŚĆ DNIA]: Artur Jurkowski, wicewojewoda dolnośląski, o polityce, drogach i naszym bezpieczeństwie

. 10:00, 25.07.2025 Aktualizacja: 10:00, 25.07.2025
Skomentuj

W Studiu MyGlogow rozmawiamy z Arturem Jurkowskim, wicewojewodą dolnośląskim. O sprawach bieżących, przez współpracę z samorządami, aż po przygotowania do potencjalnych kryzysów. Samorządowiec z doświadczeniem na poziomie lokalnym opowiadał, jak przenosi wiedzę z Pęcławia, gdzie przez lata był wójtem, na szczebel wojewódzki i jakie wyzwania czekają Dolny Śląsk w najbliższych latach.

Wicewojewoda odpowiada bezpośrednio za Wydział Nieruchomości, Rolnictwa i Środowiska, a także za wojewódzki ośrodek nawozów i nasiennictwa, Straż Łowiecką oraz inspektorat artykułów rolno-spożywczych. Jurkowski podkreślał również ogromne obciążenie Wydziału Cudzoziemców, który nadal boryka się z zaległościami w wydawaniu zezwoleń. Wicewojewodę zapytaliśmy również o wielką i małą politykę...

ZOBACZ ROZMOWĘ TUTAJ: 

Co z Ważnym punktem rozmowy była długo wyczekiwana obwodnica Głogowa i drugi most na Odrze.

Do końca listopada gotowy projekt budowlany powinien być przedstawiony do akceptacji

– mówi Jurkowski. –– Mam nadzieję, że nie będziemy go analizować przez pół roku, tylko wydamy decyzję w cztery miesiące - komentuje istotną rolę urzędu wojewódzkiego w tym temacie. Wicewojewoda odnosi się również do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nabór projektów rusza 29 lipca, a do rozdysponowania jest 130 milionów złotych dla Dolnego Śląska. 

–– W tym roku udało nam się zrealizować pełne listy gminne i powiatowe oraz kilka projektów z rezerwy – dodaje Artur Jurkowski.

Szczególną uwagę wicewojewoda zwraca na nowy rządowy program ochrony ludności i odbudowy obrony cywilnej, który w latach 2025–2026 ma kosztować łącznie 16 miliardów złotych.

Ten program nie dotyczy tylko wojny. To reakcja na zagrożenia takie jak pandemia, powodzie, huragany czy blackouty

– tłumaczy Jurkowski.

Dolny Śląsk otrzymał w 2025 roku dużo ponad 300 milionów złotych. Pieniądze trafiają do straży pożarnej, samorządów oraz na przygotowanie budowli ochronnych, magazynów kryzysowych i zakup sprzętu. Głogów i okoliczne gminy również otrzymają miliony. 

–– Musimy również zabezpieczyć dodatkowe ujęcia wody, agregaty prądotwórcze, urządzenia uzdatniające wodę – to wszystko po to, byśmy mogli przetrwać trzy krytyczne doby – podsumowuje

ZOBACZ ROZMOWĘ ZE STUDIA MYGLOGOW TUTAJ: 

 

 

(LUK)

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

NONO

0 0

NIZYNIER ZELAZNO DOROZNY PODMIENIL SIE W ROLNIKA BO MATEMATYKA U WOJEWODY NIE BYLA ZGODNA Z USTALENIAMY NO I MAMY WICKA OD ROLNICTWA I NASIONEK RZEPAKU CZEGO TO JESZCZE MU NIE DOMALUJA WSTYD

10:28, 25.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%