Dziś w Głogowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed „Pomnikiem Sapera” złożono wieńce, a całość wydarzenia odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w atmosferze powagi i zadumy.
::photoreport{"type":"see-button","item":"7917"}
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, a także mieszkańcy powiatu głogowskiego.
Starosta głogowski Michał Wnuk w swoim wystąpieniu przypomniał historyczne tło wydarzeń z 1 września 1939 roku i ich konsekwencje:
– 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa – najtragiczniejszy konflikt w dziejach ludzkości. Polska, mimo heroicznej postawy żołnierzy, wobec przeważających sił niemieckich i zdradzieckiego ataku ZSRR, nie miała szans, by odeprzeć agresję. Klęska wrześniowa zapoczątkowała czas okupacji i zbrodni, które dotknęły nasz naród – mówił starosta Michał Wnuk.
Odwołując się do słów generała Franciszka Kleeberga, dodał.:– „Wiem, że staniecie, gdy będzie trzeba. W tym szczególnym dniu pamiętamy o oddaniu kombatantów, a naszą wdzięczność kierujemy również ku współczesnym żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych, którzy strzegą bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.”
Głos zabrał także prezes Związku Kombatantów w Głogowie, Adam Kęstowicz:
– W 86. rocznicę wybuchu wojny pamiętamy o heroicznym wysiłku żołnierzy września i wszystkich, którzy oddali życie za Polskę. Ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy oddało życie w tamtej kampanii. Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego – „ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – pozostają wciąż aktualne – podkreślił.
Kończąc swoje wystąpienie, zwrócił się bezpośrednio do kombatantów. :– Żyjący bohaterowie są symbolem miłości do Ojczyzny. To zaszczyt móc się z Wami spotykać. Życzę Wam zdrowia, spokoju i wielu dowodów życzliwości ze strony innych – zakończył Adam Kęstowicz.
Uroczystość zakończyła się wspólnym oddaniem hołdu poległym żołnierzom i chwilą ciszy, która stała się symbolicznym wyrazem pamięci i wdzięczności wobec ofiar wojny.
::addons{"type":"youtube","url":"https://www.youtube.com/watch?v=hkzhfGKBZs8"}
Tygrys 17:28, 01.09.2025
Ta tak nigdy więcej ale ukrainców to dozbrajać a potem młodych Polaków pchać na nie naszą wojne
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Głogów sprzeda działkę za 134 zł
Już poszło w Polskę że w Głogowie,prezydent sprzedał działkę za 200 zł.A to ciekawe
Robotnik
21:25, 2026-06-22
Podwyżki, kwiaty i czerwona kartka dla starosty
Podwyżki,człowieku ogarnij się i do roboty a jak się na niczym nie znasz to do teatru
Szpital
21:15, 2026-06-22
Wbili łopatę pod inwestycję za 140 milionów
budujcie, budujcie !! brawo za zaangażowanie, Gmina czeka na skanalizowanie. :D
xxx
20:47, 2026-06-22
To oni dbają o czystość Głogowa
To GPK ma dbać o pani pomnik i wokół niego żart i to dosyć dobry a w mieszkanku kurzy nie ma potrzeby pościągać i pajeczynek w piwnicy 🤣🤣🤣🤣🤣
[email protected]
20:40, 2026-06-22