70 procent więcej studentów, nowoczesne kierunki, szkolenia dla liderów i wizja uczelni, która uczy jak żyć — tak wygląda dzisiejszy obraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie. O przełomie, który dokonał się w ostatnich 12 miesiącach, rozmawiał z rektorem dr. Jarosławem Hermaszewskim Łukasz Kaźmierczak.
Jeszcze kilka lat temu groziła im stagnacja. Dziś biją rekordy rekrutacyjne i uruchamiają nowe kierunki. PANS w Głogowie nie tylko odbudowała swój wizerunek, ale z powodzeniem buduje nową strategię — taką, która łączy lokalność z praktyką, a technologię z humanizmem. Rektor Jarosław Hermaszewski opowiada o tym, jak w czasach kryzysu zainteresowania studiowaniem udało się przekonać setki młodych ludzi, że tu naprawdę warto.
Sukces liczony studentami
– To sytuacja bez precedensu. Rekrutacja wzrosła o ponad 70 procent rok do roku. Dziś kształcimy ponad 500 studentów – mówi z wyraźną satysfakcją dr Jarosław Hermaszewski, rektor PANS w Głogowie. To nie przypadek ani szczęśliwy zbieg okoliczności. Za tym sukcesem stoi, jak podkreśla rektor, ciężka, konsekwentna praca — przede wszystkim nad odbudową zaufania i wizerunku uczelni w lokalnym środowisku. Kluczowa była też zmiana myślenia o tym, czym dziś powinna być uczelnia wyższa.
Uczelnia, która uczy jak żyć
Nasza nowa misja mówi wprost: wierzymy, że skuteczna edukacja to taka, która uczy jak żyć
– podkreśla Hermaszewski. – Nie tylko wiedza, nie tylko kwalifikacje, ale kompetencje, elastyczność, zdolność do adaptacji – to dziś najcenniejszy kapitał młodego człowieka.
Rektor w rozmowie nie boi się nazywać rzeczy po imieniu. Mówi wprost o kryzysie zaufania do studiów, demografii, z którą nie sposób wygrać... i właśnie dlatego — przekonuje — trzeba działać inaczej, mądrzej, bardziej lokalnie i bliżej człowieka.
Nie Warszawa, nie Wrocław – Głogów
W świecie, gdzie akademickie prestiże mają swoją cenę, PANS w Głogowie stawia na coś innego: jakość, praktykę i bezpośredni kontakt. – Na wielkich uczelniach student jest numerem w indeksie. U nas jest człowiekiem, którego znamy, wspieramy i prowadzimy przez proces edukacji – zaznacza rektor. To właśnie ta kameralność, połączona z modernizacją infrastruktury, nowymi laboratoriami i kierunkami takimi jak informatyka, robotyka, logistyka czy pielęgniarstwo, przyciąga dziś młodych ludzi z regionu. A to dopiero początek.
Informatyka? W Głogowie na poziomie światowym
Jedną z najgłośniejszych nowości jest kierunek informatyka. Choć uruchomiony dosłownie „na ostatnią chwilę”, cieszy się dużym zainteresowaniem i... imponującą kadrą.
– Mamy profesora Wiczaka, jednego z 2 procent najlepszych naukowców na świecie w swojej dziedzinie. Z nim przychodzi zespół specjalistów z doświadczeniem akademickim i przemysłowym. Mało kto wie, jaką siłę ekspercką mamy tu, w Głogowie – mówi Hermaszewski.
Liderzy przyszłości – Akademia Przywództwa
To jeden z najmocniejszych akcentów rozmowy. Już w listopadzie rusza Akademia Liderów – unikalne, 60-godzinne szkolenie dla młodych ludzi, którzy chcą uczyć się odpowiedzialnego, nowoczesnego przywództwa. – To będzie perełka. Twarde badania psychometryczne, trening kompetencji miękkich, zmiana mindsetu – wszystko po to, by przygotować młodych do roli liderów jutra – zapewnia rektor. A cena? Choć normalnie to 8500 zł, PANS znalazł sposób, by w większości przypadków uczestnicy mogli uzyskać nawet 90% dofinansowania.
Z Głogowa – dla Głogowa
Wizja rektora jest klarowna: uczelnia ma być miejscem dla lokalnych ludzi, prowadzonym przez lokalnych ekspertów i służącym lokalnej społeczności. – Głogów zasługuje na dobrą uczelnię. Chcę, byśmy do 2030 roku kształcili 1500 studentów i byli wyborem numer jeden dla tych, którzy chcą zdobyć wykształcenie, nie wyjeżdżając z miasta – mówi z przekonaniem.To się już dzieje. Model Work&Learn pozwala studiować i pracować jednocześnie. Uczelnia prowadzi badania wśród maturzystów, współpracuje z lokalnymi firmami i samorządami, tworzy szkolenia dla każdej grupy zawodowej. Buduje środowisko akademickie... tam, gdzie jeszcze niedawno nikt się tego nie spodziewał.
Rektor Hermaszewski nie mówi, że wszystko już działa perfekcyjnie. Mówi coś znacznie ważniejszego: że PANS w Głogowie wie, dokąd zmierza. A to wystarczy, by tę rozmowę warto było nie tylko przeczytać – ale i zobaczyć. Zobacz pełny wywiad Łukasza Kaźmierczaka z dr. Jarosławem Hermaszewskim na MyGlogow.pl – już dostępny!
Głogowski Marsz Mocy dotarł pod ratusz
Najpierw ten facet w czerwonym bezrękawniku podobny do King dzon una darł r...ja z Lampartową aby usuwać dzieciaki na pstryczek a teraz kręci ry...m że jest MOC. Brak taktu, bezczelność, arogancja, nepotyzm i ogólne sku.....o nie zna granic. I jeszcze ten prezydent bez polotu, bez życia. Nie dość że pogoda dobija to jeszcze wy z tym reportażem. Nie piszcie takich bzdur bo wstyd
Kamil
12:40, 2025-10-09
Ani jednej latarni! Ulica tonie w ciemnościach
Co to ma być? Radna apeluje na stronach "my Głogów" do prezydenta o oświetlenie drogi powiatowej, bo latarnie staną w terenie miejskim?!?! Dorzucenie hospicjum do apelu, wzmacnia Apel !!! Proponuję od razu na Tik- Toka ;) Czy w UG Jerzmanowa też tak załatwiacie sprawy? No kabaret i drwina!
anna
11:55, 2025-10-09
Ani jednej latarni! Ulica tonie w ciemnościach
Prawda. Kiedy o 2:00 w nocy idę po browar na stację Moya koło Glogovii (bo to już oczywiście nie Głogów, a Ruszowice) to patrzę w tę ciemność. A ona patrzy na mnie.
Albi
10:24, 2025-10-09
Ani jednej latarni! Ulica tonie w ciemnościach
Na całej ulicy Cisawej linia ciągła jest ledwo widoczna. Dla poprawy bezpieczeństwa wypadałoby ją odmalować
Gosc
09:40, 2025-10-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz