Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbyła się dziś, 8 maja 2026 roku, Uroczysta Akademia z okazji Dnia Hutnika. Wydarzenie miało szczególny charakter, bo wpisało się w inaugurację obchodów 65-lecia KGHM Polska Miedź S.A.
::photoreport{"type":"see-button","item":"9629"}
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów oraz odegrania hymnu państwowego i hutniczego przez połączone orkiestry KGHM. Prowadzący podkreślali, że Akademia jest hołdem dla ludzi, którzy codzienną pracą, odpowiedzialnością i doświadczeniem budują siłę polskiej miedzi.
Centralna Akademia Odznaczeń i Wyróżnień z okazji Dnia Hutnika to uroczystość uhonorowania tych, którzy swoją pracą, codzienną odpowiedzialnością i oddaniem współtworzą siłę naszej organizacji i całego przemysłu miedziowego
— mówiła prowadząca wydarzenie.
Podczas Akademii wyróżniono bardzo wielu pracowników hut KGHM. Otrzymali oni odznaczenia państwowe, resortowe, listy gratulacyjne oraz jubileuszowe statuetki św. Floriana.
Życzenia od prezesa KGHM
W imieniu prezesa zarządu KGHM Remigiusza Paszkiewicza list do hutników i strażaków odczytał Mirosław Laskowski, wiceprezes KGHM ds. produkcji. Prezes podziękował pracownikom za trud, odwagę i codzienną odpowiedzialność.
Ogień, z którym macie do czynienia, to żywioł, a w centrum tego żywiołu pozostaje pracownik, człowiek, hutnik, strażak
— napisał Remigiusz Paszkiewicz, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
W liście podkreślono, że każda tona miedzi i walcówki, każdy kilogram srebra i złota oraz każda strażacka akcja są wkładem w rozwój Polskiej Miedzi.
— W imieniu zarządu KGHM dziękuję wam za codzienne poświęcenie, siłę i odwagę oraz efekty pracy naszych nowoczesnych i wciąż rozwijających się hut — napisał Remigiusz Paszkiewicz, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Mirosław Laskowski o przyszłości hut KGHM
Najbardziej konkretne wystąpienie należało do Mirosława Laskowskiego. Wiceprezes ds. produkcji mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed trzema hutami KGHM: Cedynią, Legnicą i Głogowem.
Przypomniał, że w 2024 roku podjęto decyzję o przygotowaniu wieloletnich planów rozwojowych hutnictwa, powiązanych z planami górniczymi, dostępnością koncentratów obcych i złomów. Tak powstał dokument „Kierunki rozwoju hutnictwa”, zaktualizowany w 2025 roku.
W przypadku Huty Cedynia mówił o planach budowy nowej linii Contirod.
Jesteśmy bardzo blisko podjęcia decyzji związanych z budową nowej linii Contirod. Nowej linii o wydajnościach znacząco większych niż ta stara linia, która funkcjonuje przez czterdzieści kilka lat w Hucie, w Walcowni Cedynia
— mówił Mirosław Laskowski, wiceprezes KGHM ds. produkcji.
Wiceprezes wskazał też oczekiwania wobec bieżącej produkcji
— Tysiąc ton walcówki w ciągu doby to wartość oczekiwana przeze mnie — mówił Mirosław Laskowski, wiceprezes KGHM ds. produkcji.
O Hucie Legnica mówił jako o najstarszym aktywie, które pracuje dziś w układzie hybrydowym. Zapowiedział jej głęboką transformację w kierunku recyklingu. — Przed nami to, co pokazuje dokument KRH, to głęboka transformacja Huty Legnica w hutę recyklingową, hutę opartą tylko i wyłącznie na złomach — mówił Mirosław Laskowski, wiceprezes KGHM ds. produkcji.
W odniesieniu do Huty Głogów zaznaczył, że przed zakładem jest kilkanaście lat względnego spokoju, ale druga połowa lat trzydziestych przyniesie poważne wyzwania. Wskazał również na duży remont Huty nr 2 i konieczność bardzo uważnego pilnowania kosztów. — Moja prośba dla całej dyrekcji huty, do pana dyrektora Jarosława Siedleckiego, aby każdej wydawanej złotówce przyglądać się nie tylko z dwóch stron, tylko z wielu stron — mówił Mirosław Laskowski, wiceprezes KGHM ds. produkcji.
Listy od przedstawicieli państwa
Do uczestników akademii trafiły także życzenia od najważniejszych osób w państwie. Poseł Arkadiusz Sikora odczytał m.in. list marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego, w którym podkreślono etos hutniczej pracy, odpowiedzialność i znaczenie KGHM dla gospodarki.
Od dziesięcioleci KGHM pozostaje w ścisłej czołówce liderów światowego rynku miedzi i srebra
— napisał Włodzimierz Czarzasty, marszałek Sejmu RP.
Szczególne znaczenie miał list od wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, odczytany przez wicewojewodę dolnośląskiego Artura Jurkowskiego. Wicepremier zwrócił uwagę na strategiczne znaczenie KGHM dla bezpieczeństwa państwa. — Stabilne dostawy surowców strategicznych, rozwój własnych kompetencji technologicznych oraz silna pozycja na rynku sprawiają, że spółka jest ważnym partnerem wspierającym niezależność gospodarczą Polski — napisał Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej. Życzenia przekazali także przedstawiciele resortów infrastruktury, rolnictwa oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. W wystąpieniach powracały słowa o bezpieczeństwie pracy, szacunku dla hutniczego fachu, tradycji i odpowiedzialności.
::addons{"type":"youtube","url":"https://youtu.be/oeMb76gq4Hk"}
65 lat Polskiej Miedzi
Prowadzący przypomnieli, że KGHM ma już 65 lat. Wskazali, że początkiem tej historii było przekształcenie w maju 1961 roku przedsiębiorstwa ZG Lubin w budowie w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w budowie. — Tak rozpoczęła się historia jednej z największych na świecie firm branży wydobywczej i przetwórczej rud miedzi. Dziś firmy globalnej, działającej na trzech kontynentach — mówiła prowadząca wydarzenie. Głos zabrali także przedstawiciele rządu i Kościoła. Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, dziękował hutnikom za ciężką pracę i życzył im bezpieczeństwa. Grzegorz Wrona, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, mówił o tysiącach hutniczek i hutników pracujących w trzech hutach KGHM. — Nie ma nowoczesnej Europy bez miedzi — mówił Grzegorz Wrona, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Głogowska Akademia była nie tylko świętem hutników, lecz także symbolicznym początkiem jubileuszowego roku KGHM. W centrum uroczystości pozostali ludzie: ci, którzy od lat pracują przy ogniu, metalu i technologii, oraz ci, którzy mają poprowadzić hutnictwo Polskiej Miedzi przez kolejne dekady. Po akademii męska część publiczności udała się na Centralną Karczmę Piwną. Również w Głogowie. W Hali Widowiskowo-Sportowej przy Wita Stwosza.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
Jako 17:01, 08.05.2026
Jest rodo. Czy osoby wyraziły zgodę na publikację nazwisk itd ?
Kapuś20:01, 08.05.2026
Przytocz dokładnie, jaki przepis został naruszony, ewentualnie od razu w imieniu wszystkich złóż zawiadomienie do organów ścigania oraz zgłoś tę imprezę na krajowej mapie zagrożeń.
Jako20:28, 08.05.2026
Taki przepis że na jakiej podstawie KGHM upublicznił listę imion i nazwisk nagrodzonych i informacja o stażu pracy. Sami szkolą na temat rodo w tu taka lista. Może nich dodadzą wysokość nagrody za jubileusz ?
Radca07:59, 10.05.2026
Skargę w takiej sprawie może złożyć osoba, której dane zostały przetwarzane w sposób nieprawidłowy. Nie jest to "zbrodnia" ścigana z urzędu. Więc jeśli ktokolwiek z nagrodzonych na tej scenie zgłosi, to się zajmą.
Nowy17:04, 08.05.2026
W czemu nie publikujecie fotorelacji i danych z firm sąsiednich ? Sitech np? Pebeka ? Co to za cyrk z tym KGHM ?
Ktoś20:50, 08.05.2026
A ktoś informuje o imprezach ze się odbędą?
Bodo22:28, 08.05.2026
Ja by sobie na ich miejscu nie życzył żeby podawać do publicznej i formacji ile przepracowałem i jaki jubileusz. Po co pajaca z siebie robić ? Kogo to obchodzi? Prywatne firmy też to pokazują ?
Rob.19:33, 09.05.2026
Nagrody dla hutników z okazji Dnia Hutnika zrozumię, dla reszty jakoś nie bardzo 🤔.
X20:27, 09.05.2026
Pan Wacław,z C.....parodia
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Z sercem na Bulwarze Nadodrzańskim.
Tylko wpadać na bulwar.😏 Posrało Was, jedni chcą by przyjść a drudzy apelują by nie wychodzić w taki skwar z domu między godz. 10-17 jak nie ma potrzeby. Już byście mogli sobie darować te apele o przyjście na klepisko.
Mieszkaniec
12:58, 2026-06-27
To ma być głogowska afera koparkowa
No tak PO, lubi koparki i kopanie w korycie, aby jak najwięcej kasy wykopać. A nam powiedzą.. .piniedzy nie ma i nie będzie......
Nowy .
12:52, 2026-06-27
To ma być głogowska afera koparkowa
Z jednej strony zacietrzewienie pisowców którzy ze wszystkiego kręcą aferę, z drugiej dziecinada i teatrzyk platformersów... Na dodatek prezydent, co nic nie może... Kiedy w naszym mieście zaczną rządzić kompetentni, poważni i życzliwi ludzie?
Ech....
12:09, 2026-06-27
To ma być głogowska afera koparkowa
Ostatni akapit bardzo trafny. Pracownicy nikogo nie interesują, tylko promocja partii/walenie w przeciwnika. A gdyby nie barwy partyjne, nikt by pewnie nie czepiał się takiego filmiku i żadnej interpelacji by nie było. Albo też film by w ogole nie powstał.
Michał
09:48, 2026-06-27