Dziś strażacy z OSP Wilków świętowali 80-lecie powstania swojej jednostki. W trakcie starannie przygotowanych obchodów okazało się jednak, że scenariusz trzeba pilnie zmienić.
::photoreport{"type":"see-button","item":"10139"}
Strażacy z Wilkowa najpierw uczestniczyli we mszy świętej w miejscowym kościele, a później przy akompaniamencie Orkiestry Huty Miedzi Głogów przemaszerowali do remizy, gdzie odbywała się główna część jubileuszu. Nie zabrakło wielu gości, ale przede wszystkim miejscowych druhów, strażaków z zaprzyjaźnionych jednostek i mieszkańców miejscowości.
W słonecznej jeszcze pogodzie przemawiał prezes OSP Wilków Grzegorz Jasik. Jak przyznał, jubileusz jest dla druhów wyjątkowym wydarzeniem.
– Spotykamy się dzisiaj, aby wspólnie świętować wyjątkowy i podniosły jubileusz 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowie. To osiem dekad budowy i rozwijania służby pożarniczej. Straż to nie tylko walka z żywiołem i działania ratownicze. To przede wszystkim ludzie – strażacy, ich rodziny i mieszkańcy Wilkowa. To dzięki nim mamy dziś 80 lat historii – mówił Grzegorz Jasik.
Podkreślał, że jubileusz jest okazją do oddania hołdu wszystkim pokoleniom strażaków, którzy przez dziesięciolecia tworzyli jednostkę i nieśli pomoc bliźnim, kierując się hasłem „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.
– Przez te wszystkie lata zmieniały się czasy, sprzęt i technika, ale jedno pozostało niezmienne – człowiek, który z odwagą i determinacją niesie pomoc o każdej porze dnia i nocy – podkreślał Grzegorz Jasik, dziękując druhom i druhnom za ich zaangażowanie oraz służbę na rzecz lokalnej społeczności.
Po wystąpieniu prezesa uczczono pamięć strażaków, którzy odeszli. Później o historii najstarszej jednostki w powiecie głogowskim opowiadał druh Mateusz Jasik.
Przypomniał, że początki OSP Wilków sięgają 1945 roku, kiedy do nowo zasiedlanej miejscowości zaczęli napływać mieszkańcy. Już wtedy narodziła się inicjatywa utworzenia straży pożarnej, która miała nie tylko dbać o bezpieczeństwo, ale także integrować rodzącą się społeczność.
Przez wiele lat za datę powstania jednostki uznawano początek 1946 roku. Późniejsze ustalenia wykazały jednak, że rejestracja OSP nastąpiła 15 lipca 1945 roku.
– W związku z tym jesteśmy najstarszą jednostką w powiecie głogowskim – przypominał strażak.
Jak usłyszeliśmy podczas uroczystości, pierwsze lata działalności były bardzo trudne. Strażacy korzystali z ręcznej pompy umieszczonej na platformie ciągniętej przez konie, a sprzęt i umundurowanie kupowali dzięki składkom mieszkańców i dochodom z organizowanych zabaw tanecznych. To właśnie druhowie byli pierwszymi animatorami życia społecznego i kulturalnego wsi.
Z biegiem lat jednostka rozwijała się, otrzymywała nowy sprzęt, tworzyła młodzieżowe drużyny pożarnicze i odnosiła sukcesy w zawodach. W 1979 roku za swoją działalność została wyróżniona pierwszym miejscem podczas powiatowego podsumowania i otrzymała samochód pożarniczy marki Żuk. Z kolei w 2001 roku druhowie pozyskali kolejny wóz bojowy.
Gdy uczestnicy uroczystości wsłuchiwali się w historię OSP Wilków, nad miejscowością rozpętała się burza. Starannie przygotowane obchody trzeba było przerwać. Po chwili zapadła decyzja, że dalsza część jubileuszu odbędzie się już pod dachem remizy.
To właśnie tam wręczono odznaczenia, dyplomy i wyróżnienia przyznane strażakom oraz przyjaciołom jednostki.
Kapryśna pogoda wszystkim przypomniała, że strażacka służba nie zna wolnych dni ani godzin. Nawet podczas własnego święta druhowie muszą pozostawać gotowi do działania.
W Wilkowie jubileusz odbył się więc z nieoczekiwanymi przygodami, ale z należną powagą i godnością przypomniano, jak ważną rolę w życiu lokalnej społeczności od ośmiu dekad odgrywają miejscowi strażacy.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
InPost wyłącza popularną usługę
Jak teraz przyjdzie mi żyć?
pacieniek
20:55, 2026-06-20
To oni dbają o czystość Głogowa
Kto jest właścicielem Firmy GPK Sita
Głos
20:38, 2026-06-20
Wielka lipa runęła na cmentarzu pod Głogowem
😭😭😭
Zielony
19:31, 2026-06-20
To oni dbają o czystość Głogowa
Niech skoszą trawę na cmentarzu w Brzostowie bo ludzie przed grobami mają po kolana zaraz będzie po pas
Artur
18:21, 2026-06-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz