Zamknij

Jedna scena, trzy pokolenia! Zagrają Tuwima po swojemu

Mateusz Komperda Mateusz Komperda 11:06, 28.01.2026 Aktualizacja: 11:07, 28.01.2026
Skomentuj Jedna scena, trzy pokolenia! Zagrają Tuwima po swojemu Mateusz Komperda

myglogow.pl

Tylko u nas!

Za chwilę wszyscy razem będą wyrywać rzepkę – i śmiać się, i śpiewać, i przekonywać widzów, że teatr wcale nie jest zarezerwowany dla profesjonalistów. To nie będzie zwykły spektakl dla dzieci.

Studio Małych Form Teatralnych „Etiuda” zaprasza na „Bajkę Samograjkę”, familijne przedstawienie oparte na tekstach Juliana Tuwima. Będzie śmiesznie, kolorowo. – Jak zawsze też z ważnym morałem – zapowiada Bożena Rudzińska, opiekun artystyczny aktorów.

Teatr z pasji, nie z obowiązku

Studio Małych Form Teatralnych „Etiuda” działa w Głogowie od 2017 roku. Jak mówi prowadząca grupę Bożena Rudzińska, dziś zespół jest liczniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

To w większości panie na emeryturze, które wreszcie mają czas na swoje pasje, ale też osoby czynne zawodowi a nawet jeden nastolatek. I to jest fajne, bo teatr łączy pokolenia

– podkreśla instruktorka.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Wszyscy spotykają się scenie, by zrobić coś wspólnie i po swojemu, bo w najnowszym spektaklu zapowiada się spore zamieszanie. Punktem wyjścia jest dobrze znany wszystkim wiersz „Rzepka”.

Był on dla nas inspiracją do opowiedzenia nieco zmodyfikowanej historii. Pojawiają się w niej także inne teksty Tuwima, wplecione w akcję, co powoduje rozwinięcie opowieści i powoduje jeszcze większe zamieszanie przy wyciąganiu rzepki – opowiada Rudzińska. – Mam nadzieję, że nie tylko aktorzy będą się dobrze bawić, ale i widzowie

– dodaje.

Zgoda buduje – morał na finał

Choć spektakl ma być lekki i zabawny, nie zabraknie w nim przesłania.

Bardzo lubię, kiedy po spotkaniu z teatrem zostaje jakaś myśl. U nas jest ona dosłownie wyśpiewana w finale – że dobrze jest działać razem, pomagać sobie i mieć plan. Chaos temu nie sprzyja. To przyda się i dzieciom i dorosłym

– nie ukrywa.

Zobaczymy kilkunastu aktorów, w tym troje debiutantów.

Scenariusz i teksty piosenek napisała Bożena Rudzińska, a w komponowaniu muzyki pomogła AI, która coraz częściej wspiera także działania artystyczne. Jedną z aktorek jest 64-letnia Renata Skrzypczak, która na scenie z „Etiudą” wystąpi po raz piąty.

Mam swoje lata i swoją historię z teatrem. Jeszcze jako młoda dziewczyna grałam w klubie osiedlowym. Kiedy przeszłam na emeryturę, postanowiłam wrócić do tej pasji

– opowiada, że dla niej to naprawdę ważne chwile.

Choć trzeba przyznać: w świetle reflektorów czuje się jak ryba w wodzie. – Na scenie jest o tyle fajnie, że nikt ci nie przerywa, wszyscy przyszli, żeby cię wysłuchać. W życiu codziennym często tego brakuje – mówi głogowianka. Z widowni dopingować ją będą dzieci i sąsiadka.

Co ciekawe w obsadzie znalazła się także 26-letnia Katarzyna Kwiatkowska. Dla niej będzie to sceniczny debiut.

Trafiłam tu trochę przypadkiem, szukając swojego miejsca. Okazało się, że granie z bardziej dojrzałymi i doświadczonymi aktorkami, to żaden problem. Jest rewelacyjnie

– zapewnia.

Oczywiście na premierze pojawi się jej rodzina – jak zapowiada, wejściówki już rozdane, nie ma wymówek. Podobnego zdania jest uczestnik innej grupy działającej w teatrze, to 16-letni Bartosz Krzyżak, który wystąpi tu gościnnie.

„Bajkę Samograjkę” zobaczymy w niedzielę (1.02.) o godz. 15 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Wstęp jest bezpłatny. Zainteresowanie na tyle duże, że wolnych miejsc już prawie nie ma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%