Zamknij
14:09, 10.02.2024

W sobotę (10.02.) w 84. rocznicę pierwszej sowieckiej wywózki Polaków, głogowianie uczcili pamięć wszystkich czterech deportacji.  W uroczystości udział wzięli prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, członkowie Stowarzyszenia Głogowska Edukacja Kresowa, Związku Sybiraków, Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Podczas drugiej wojny światowej, nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku  na rozkaz Stalina z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. Polaków - głównie rodzin wojskowych, urzędników pracowników Służby Leśnej, kolei. Wywieziono ich ze wschodniej części kraju - Kresów RP. 

Pierwsza deportacja rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego, kolejne dwie odbyły się  w kwietniu i czerwcu 1940 r., a ostatnia w maju 1941. Łącznie, bydlęcymi wagonami Sowieci wywieźli z Polski w głąb Rosji co najmniej  340 tys. osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Wiele z nich nie przeżyło już samej podróży, a tysiące zesłańców zmarło na obcej ziemi z powodu głodu, zimna, chorób i wycieńczenia. Tylko nieliczni przetrwali i zdołali wrócić do kraju. 
 
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz