Zamknij

W Grębocicach mają mistrzów szachowych już w podstawówce

13:26, 23.03.2024 . Aktualizacja: 14:55, 23.03.2024
Skomentuj

W Grębocicach uczą się grać w szachy już w szkole podstawowej. Więc nic dziwnego, że do udziału w trzecim już turnieju szachowym o puchar wójta zgłosiło się prawie 80 osób. Głównie dzieci ze szkoły, ale także bardzo dużo dorosłych.

Ideą turnieju jest zainteresowanie szachami. Żeby ludzie wyszli z domów, poznali się, zdobyli na odwagę i stanęli ze sobą w szranki. Tego właśnie uczą w Grębocicach już w podstawówce, a – jak widać – dorosłym się to także spodobało. Pierwsze takie mistrzostwa dla mieszkańców gminy, o puchar wójta Romana Jabłońskiego, odbyły się dwa lata temu. Tym razem III Turniej Szachowy o puchar wójta gminy Grębocice zorganizowano w auli szkoły podstawowej w sobotę (23.03.).

[ZT]111804[/ZT]

To jest już taka nasza cykliczna impreza. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Grają dzieci, grają dorośli. Udaje nam się zorganizować imprezę na niezłym poziomie, a wójt nas w tych działaniach wspiera

- mówi Paweł Szadyko, nauczyciel wychowania fizycznego, który od kilku lat prowadzi także lekcje gry w szachy. Jest jednym z pomysłodawców nauki gry w szachy już od dziecka oraz współorganizatorem turnieju szachowego w szkole.

[FOTORELACJA]5269[/FOTORELACJA]

Są ludzie, którzy wreszcie się odważyli

Do udziału w tegorocznym turnieju zgłosiło się 79 zawodników. Prawie 30 z nich to są osoby dorosłe. Pozostałe, to dzieci ze szkół.

Dorośli coraz liczniej się pojawiają. Mamy także całkiem nowych zawodników, z czego bardzo się cieszę. Widzimy mieszkańców, którzy do tej pory nie ujawniali swoich umiejętności gry w szachy, a dziś się odważyli i są tutaj z nami

- cieszy się Paweł Szadyko. Co ważne, w szkole podstawowej w Grębocicach nauka gry w szachy jest prowadzona jako dodatkowe zajęcie, natomiast w piątej klasie jest ona normalnym przedmiotem. To godzina szachów w tygodniu jako normalna lekcja.

Więc w naszej szkole wszystkie dzieci potrafią grać w szachy na podstawowym poziomie, a dla zainteresowanych są dodatkowe zajęcia. Przychodzi na nie dużo dzieci

- cieszy się Paweł Szadyko. Taka nauka w szkole w Grębocicach trwa już od kilku lat, w sumie jej pierwsi adepci uczą się już w szkołach średnich. Na turnieju w sobotę było kilku takich mieszkańców, którzy grali w dorosłej kategorii. W podstawówce są uczniowie, którzy zdobyli już czwartą i piątą kategorię w szachach.

Na naszym terenie takiej kategorii nie można zdobyć. Dzieci muszą brać udział w turniejach we Wrocławiu i takich uczniów już mamy. Kilkanaście dzieci z tej szkoły zdobyło kat. piątą na turnieju we Wrocławiu w tym roku, natomiast trzech zawodników zdobyło kategorię czwartą. Ale też wielka prośba do rodziców, bo szkoła ich nauczy grać, ale trzeba to rozwijać, jeździć na turnieje do dużych miast. Bo trzeba rywalizować

– zapewnia Paweł Szadyko.

Dla niektórych to sport rodzinny

Kategoria szachowa to poziom lub tytuł nadawany szachistom, określający ich siłę gry. Nadawana jest dożywotnio, a Julian Pecuszok, 11 – latek z czwartej klasy, którego spotkaliśmy na turnieju w Grębocicach, jest wśród nielicznych, którzy mają już właśnie taką kategorię.

Zdobyłem ją pod koniec zeszłego roku na turnieju we Wrocławiu. Miałem tam trzecie miejsce

- opowiedział nastolatek.

Zacząłem grać w szachy w drugiej klasie szkoły podstawowej, wciągnęli mnie moja rodzina i pan Szadyko, którego bardzo pozdrawiam. Tato, mama i mój wujek także grają w szachy, więc można powiedzieć, że to jest taki sport rodzinny. Na początku grałem z kolegami na moim poziomie. Teraz umiem wygrać nawet z panem Szadyko. Raz mi się udało

- opowiada z dumą. W sobotę grał w Grębocicach, a dzień wcześniej brał udział w turnieju w Przemkowie. Uważa, że nie poszło mu za dobrze, ale i tak jest dumny, bo na siedem pojedynków wygrał pięć.

Lubię grać w szachy. Bez nich nie ma dnia

- zapewnia.

(DN)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%