Zamknij

Episkopat wydał ważny dekret! Chodzi m.in. o transmisje mszy

14:26, 31.03.2023 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / Express Kaszubski.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / Express Kaszubski.pl

Episkopat przedstawił nowy dekret. Określa on zasady występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego i niektórych wiernych świeckich w mediach. 

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak podczas konferencji prasowej przedstawił nowe zasady.

- Uaktualnienie norm było konieczne z uwagi na ewolucję mediów w ostatnich latach, zwłaszcza ze względu na rozwój mediów społecznościowych - wskazywał ks. Gęsiak. 

Dokument ma uwrażliwić "odpowiedzialność za słowo". Jak wskazywał prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. dr hab. Rafał Kowalski dokument ten pokazuje ogólne zasady, a także zwraca uwagę na "pewne rzeczy, które powinny być dla duchownych oczywiste". 

Dekret zastrzega, że w imieniu konkretnej instytucji kościelnej może wypowiadać się tylko osoba uprawniona przez przełożonego.

- Nie może być tak, że ktoś uzurpuje sobie prawo do wypowiadania się w imieniu instytucji kościelnej, nie mając upoważnienia - wskazuje ks. Kowalski. 

Osoby duchowne pojawiające się w mediach powinny występować w stroju duchownym, a osoby, które chcą podjąć współpracę z redakcją prasową, radiową, stacją telewizyjną czy portalem internetowym powinny mieć zgodę ordynariusza lub wyższego przełożonego. 

- Chodzi nam przede wszystkim o wiedzę i kompetencje tego księdza (...). Zależy nam na tym, żeby ci, którzy do mediów pójdą i będą z dziennikarzami rozmawiać, byli do tego rzeczywiście przygotowani - uzupełniał. 

Zmiany dotkną także transmisje mszy św. przez internet.  

- Transmisja ma na celu nie uczestnictwo w mszy św. za pośrednictwem mediów - bo nie da się za pośrednictwem mediów uczestniczyć w eucharystii - ale połączenie się osoby, która nie może być w tym momencie w kościele, ze wspólnotą wierzących (...). A łączyć się można tylko ze wspólnotą, która realnie istnieje. Po zakończeniu eucharystii ta wspólnota się rozchodzi, już jej nie ma. Bywały przypadki, kiedy msze św. pozostawały w internecie, co mogło powodować zamęt - ocenił.

Dlatego w myśl nowych przepisów takie transmisje należy usuwać z internetu. 

Konsultacje nad dokumentem trwały półtora roku. Stolica Apostolska, z poprawkami, przyjęła go w październiku, podczas 393. Zebrania Plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim. 

Dekret wejdzie w życie 20 kwietnia. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%