Resort zdrowia zapowiedział zmiany w zasadach wystawiania recept na bezpłatne leki. Seniorzy nie będą już musieli mieć aktywnego Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
Od 1 września osoby powyżej 65 lat, dzieci i młodzież do 18 roku życia mają prawo do bezpłatnych leków na receptę.
Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ wykaz ten to prawie 3 800 bezpłatnych leków.
Receptę na bezpłatne leki może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ, lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym – po spełnieniu dodatkowych warunków, a także pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ.
- Specjaliści mają jednak obowiązek sprawdzenia w internetowym koncie pacjenta, m.in tego, jakie leki przyjmuje chory i czy nie otrzymał już na nie recepty z kodem "S", uprawniającej do otrzymania bezpłatnych leków - informuje Radio Zet.
W wielu przypadkach, zwłaszcza wśród osób starszych, recepta nie jest wystawiana, bo takie osoby nie mają komputera, Internetu i nie mogą aktywować IKP.
Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić. Iwona Kania, rzeczniczka resortu przyznaje w odpowiedzi na pytania Radia Zet, że "trwają prace nad zmianą przepisów, aby zwolnić lekarzy specjalistów w poradniach AOS z obowiązku sprawdzania Internetowego Konta Pacjenta przed wystawieniem recepty na bezpłatne leki".
Uzyskanie recepty ma być to możliwe, w ramach poradni specjalistycznych od 1 listopada 2023 roku.
Do tego czasu seniorzy muszą udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
- Uzyskanie recepty na bezpłatny lek w ramach POZ, do którego zapisany jest pacjent, jest możliwe również dla Pacjentów, którzy nigdy nie logowali się do IKP - wskazuje rzeczniczka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz