Święto Niepodległości przypada w tym roku w sobotę. Czy możemy liczyć na odebranie dnia wolnego? Prawo nie pozostawia złudzeń.
Dzień 11 listopada w tym roku to sobota, co oznacza, że pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego zgodnie z artykułem 130 Kodeksu Pracy.
Ten nakazuje pracodawcy skrócenie czasu pracy o 8 godzin.
Dzień wolny dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych nie korzystają z tego przywileju.
Istnieją także wyjątki, takie jak pracownicy na zwolnieniu lekarskim, zasiłku macierzyńskim lub bezpłatnym urlopie w dniu święta.
Gratisowy urlop przysługuje bezwzględnie tym, którzy zwykle nie pracują w soboty. W każdym przypadku pracownikowi przysługuje wtedy dodatkowy dzień wolny.
Zapis o takiej zasadzie widnieje w Kodeksie Pracy, który mówi, że pracodawca ma obowiązek zagwarantować dodatkowy dzień wolny pracownikom.
Za złamanie Kodeksu Pracy pracodawcę mogą czekać konsekwencje.
W momencie, gdy pracodawca zostanie skontrolowany przez PIP, może zostać ukarany grzywną za nieprzestrzeganie zasady pięciodniowego tygodnia pracy - informuje WP i gazetaprawna.pl.
Termin odbioru urlopu może być z góry ustalony, jednak nie musi. Najważniejsze, że powinien być wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto.
Pracodawca może udzielić go jeszcze przed lub już po święcie wypadającym w sobotę.
W przypadku osób pracujących w dni świąteczne również obowiązuje zasada, że każde święto w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela skraca wymiar czasu pracy o 8 godzin - informuje OPZZ w komunikacie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz