W ministerstwie trwają intensywne prace nad zmianami w Państwowej Inspekcji Pracy. To element realizacji celów zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.
Odbyło się kolejne posiedzenie zespołu, który opracowuje propozycje zmian w funkcjonowaniu Państwowej Inspekcji Pracy. Przedstawiciele administracji rządowej oraz instytucji kontrolnych omawiali szczegóły dotyczące współpracy i wymiany informacji między urzędami, co ma usprawnić egzekwowanie prawa pracy.
W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci resortu pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Rady Ochrony Pracy.
Podczas rozmów skupiono się przede wszystkim na tym, jak zorganizować współdziałanie pomiędzy instytucjami po stwierdzeniu przez inspektora istnienia stosunku pracy. Chodzi o to, by po wydaniu decyzji przez PIP dalsze kroki – np. zgłoszenie do ubezpieczenia – mogły odbywać się automatycznie i bez obciążania pracownika.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że celem reformy jest przeciwdziałanie obchodzeniu prawa pracy. Jak zaznaczyła, umowy cywilnoprawne wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem prowadzą do strat nie tylko dla budżetu państwa, ale przede wszystkim dla samych pracowników.
– Ochrona zatrudnionych musi być realna i oparta na współpracy urzędów – zaznaczyła szefowa resortu.
Nowe rozwiązania mają zapewnić możliwość szybkiego i zautomatyzowanego przekazywania informacji pomiędzy PIP, ZUS i KAS. Wdrożenie takiego mechanizmu ma uprościć i przyspieszyć proces uznania stosunku pracy i dalszych formalności po stronie urzędów – bez angażowania w to poszkodowanego pracownika.
– Chcemy, by stwierdzenie przez inspektora, że ktoś pracuje na warunkach właściwych dla etatu, automatycznie uruchamiało procedury w innych instytucjach – mówiła ministra Dziemianowicz-Bąk.
Prace nad przekształceniem systemu działania Inspekcji Pracy są częścią szerszego procesu reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. Jednym z kamieni milowych jest właśnie stworzenie przejrzystej ścieżki przekształcania umów cywilnoprawnych – stosowanych wbrew przepisom – w umowy o pracę.
Jak podkreśla Liwiusz Laska, dyrektor generalny resortu pracy i przewodniczący zespołu roboczego, tempo prac jest wysokie, a zaangażowanie instytucji – duże. – Naszym celem jest przygotowanie konkretnych propozycji zmian legislacyjnych w możliwie krótkim czasie – zaznaczył.
Ten bus ma duszę. Głogowianin montuje kampera
Wszystko fajnie, tyle że widziałem to autko dziś w ruchu. Tak kopci z wydechu że raczej daleko nie zajedzie 😟😟😟
1
01:35, 2025-07-27
Budowa obwodnicy Głogowa może ruszyć szybciej
To polska firma nie zrobi tej inwestycji???? Dbacie o swoich,,👍
Arkus
23:34, 2025-07-26
Urzędnicy z centrum pomocy rodzinie bez winy
Ja akurat spotkałam się z profesjonalnym podejściem Pań z działu pieczy zastępczej... profesjonalnie zajęły się "tematem". Pamiętajmy że to są też zwykli ludzie którzy wykonywali tylko polecenia Pani Krystyny.
Grażyna
23:29, 2025-07-26
Budowa obwodnicy Głogowa może ruszyć szybciej
Zmieni się wladza to będzie OBWODNICA pogonimy PO to ruszymy z INWESTYCJAMI POLSKI dla POLAKOW PRECZ Z POLITYKA PO
Glos
21:33, 2025-07-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz