Zamknij

Dziś Dzień Babci. Najstarsza głogowianka ma 104 lata!

07:47, 21.01.2022 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 07:47, 21.01.2022
Skomentuj

Najstarsza głogowianka Maria Dominiak w tym roku skończy 105 lat. Zdrowie jej dopisuje, także humor. Urodziła się 20 sierpnia 1917 roku daleko stąd. Ponad cztery lata temu na setne urodziny przyjechało do niej 40 gości, było przyjęcie. A ona napisała wiersz: "Dziękuję serdecznie wam moi goście kochani, żeście tak o mnie wszyscy dziś pamiętali. Ja na ten dzień 100 lat czekałam. 100 lat czekać warto było, tak mi z wami jest dziś tu miło. Ja wam też życzę tego wszystkiego najlepszego, żebyście zawsze szczęśliwi byli i jeszcze dłużej niż ja żyli".

Jej losy są opisane w najnowszej książce wydanej przez stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa "Od kraju lat dziecinnych do terra incognita". Książkę niedawno dostała w podarunku od prezesa GEK, doktora Jana Walczaka. Gdy wspomina młodość, to płacze, bo była bardzo trudna i smutna. Przeżyła naprawdę bardzo smutne chwile. Strach, samotność, niepewność, biedę. Mieszkała z rodziną w wiosnę Nielepkowice, powiat jarosław, województwo lwowskie. Miała dwie siostry i czterech braci, z których żyje dziś tylko najmłodszy. - Mój tato wyplatał przepiękne kosze wiklinowe. Miał bardzo dużo zamówień. Niestety straciłam go bardzo szybko - wspomina.

- Myślałam, że moja cała rodzina zginęła - opowiada, że po wojnie mieszkała we Wrocławiu. - Pracowałam w barze Odra na stacji PKP. Pewnego dnia właśnie skończyłam nocną zmianę, a wtedy pociągami jeździło mnóstwo ludzi, i w dzień, i w nocy. Zmywam naczynia, patrzę, a tu idzie mój brat. Myślałam, że to sen, ale brat się do mnie uśmiechał. Rzuciliśmy się sobie w ramiona, ludzie na nas patrzyli, a nas to nie obchodziło. Byliśmy szczęśliwi, że się odnaleźliśmy - dodaje, że brat wrócił z robót w Niemczech i ją odszukał. Teraz jest bardzo szczęśliwa. Życzy wszystkim, by przeżyli tyle lat co ona.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%