Nakaz, bo tak się wabi, to pies specjalny, który pełni służbę w jednostce penitencjarnej w Głogowie. Psy specjalne przechodzą specjalistyczne szkolenia i odbywają służbę razem ze swoimi opiekunami, w wielu rodzajach służb mundurowych, w tym w Służbie Więziennej. Są traktowane jak pełnoprawni funkcjonariusze. Służba psa w więziennictwie trwa średnio około 9 lat.
"Nakaz" jest partnerem - współpracownikiem funkcjonariusza st.sierż.sztab. Piotra Stelmacha który nie tylko w służbie z nim współpracuje, ale również spędza czas po służbie.
W jednostkach penitencjarnych oprócz oddziaływań penitencjarnych bardzo ważne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ochrony ww. jednostek jak i społeczeństwa. W związku z tym w Zakładzie Karnym swoją służbę od 8 lat pełni owczarek niemiecki.
Pies specjalny prowadzi kontrole rzeczy, korespondencji, paczek, pojazdów, pomieszczeń, miejsc pracy zatrudnienia skazanych, osób ubiegających się o wejście na teren jednostki oraz skazanych powracających z zatrudnienia. Wskazuje miejsca gdzie mogą być ukryte środki odurzające i psychoaktywne.
Umiejętności jakie posiada pies podczas tresury stale doskonali st.sierż.sztab. Piotr Stelmach jako przewodnik psa. Zwierze również przeszło specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Karnym w Czarnem.
Funkcjonariusz st.sierż.sztab. Piotr Stelmach służy w jednostce penitencjarnej 22 lata. Podczas pracy służbę pełnił z dwoma psami specjalnymi Narew i Nabor. Od ośmiu lat obowiązki służbowe wykonuje z Nakazem.
Owczarek niemiecki służący w Zakładzie Karnym w Głogowie pomaga również zamiejscowym instytucjom, między innymi, wykonywał obowiązki w Zakładzie Poprawczym w Głogowie, Komedzie Powiatowej Policji w Głogowie oraz Górze Śląskiej.
Nie każdy pies może realizować zadania specjalne. Pies do wykonywania takich zadań musi mieć znakomity węch i wykazywać chęć do tropienia oraz lokalizowania niewidocznych obiektów za pomocą swojego nosa, a nie oczu. Wyszkolone zwierzę ma wykwalifikowanego opiekuna-przewodnika, który współpracuje z psem w celu pomyślnego wykonania powierzonego im zadania, a także zapewnia psu opiekę i dba o jego wyszkolenie.
RED
tekst/foto: Rzecznik Prasowy Małgorzata Sobków
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Bójka z użyciem noża na Alei Wolności w Głogowie
Dziś prawdziwych cyganów już nie ma Bo ich Hitler zabił w obozie Teraz tylko są same podróby Jak Don Vasyl de Roma. Moja matka była cyganem A ja mam ślicznego pindola To po matce go mam, a nie po ojcu, Bo ojciec miał brzydkiego. Każdy cygan ma ślicznego pindola I jest z niego bardzo dumny Gdyby mógł to by nosił na wierzchu I wziął ze sobą do trumny. Dziś prawdziwych Arabów już nie ma Bo ich Bush spalił na pustyni. Nie dość że tam i tak gorąco, To on wziął ich jeszcze i spalił. A mój ojciec był arabem I nie miał ślicznego pindola. Całe szczęście że ja mam po matce Bo matka miała cudnego. Każdy arab ma brzydkiego pindola I nie ma być z czego dumnym. Dlatego chodzą w turbanach, Żeby nie było widać główki. Każdy cygan ma ślicznego pindola (A jak!) I jest z niego bardzo dumny Gdyby mógł to by nosił na wierzchu (No i nosi!) I wziął ze sobą do trumny Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,the_andrzejs,
The Andrzejs
00:41, 2025-07-06
Bójka z użyciem noża na Alei Wolności w Głogowie
Tekst piosenki odzwierciedla.... Dziś prawdziwych cyganów już nie ma Bo ich Hitler zabił w obozie Teraz tylko są same podróby Jak Don Vasyl de Roma. Moja matka była cyganem A ja mam ślicznego pindola To po matce go mam, a nie po ojcu, Bo ojciec miał brzydkiego. Każdy cygan ma ślicznego pindola I jest z niego bardzo dumny Gdyby mógł to by nosił na wierzchu I wziął ze sobą do trumny. Dziś prawdziwych Arabów już nie ma Bo ich Bush spalił na pustyni. Nie dość że tam i tak gorąco, To on wziął ich jeszcze i spalił. A mój ojciec był arabem I nie miał ślicznego pindola. Całe szczęście że ja mam po matce Bo matka miała cudnego. Każdy arab ma brzydkiego pindola I nie ma być z czego dumnym. Dlatego chodzą w turbanach, Żeby nie było widać główki. Każdy cygan ma ślicznego pindola (A jak!) I jest z niego bardzo dumny Gdyby mógł to by nosił na wierzchu (No i nosi!) I wziął ze sobą do trumny (
The Andrzejs
00:39, 2025-07-06
Bójka z użyciem noża na Alei Wolności w Głogowie
Neonaziści i bojówkarze PiSu a'la brunatne koszule znów zaczynają urządzać Polskę...
Qwerty
23:39, 2025-07-05
Bójka z użyciem noża na Alei Wolności w Głogowie
"Prawdziwi Polacy" Chołota przyjechała na ruskich czołgach zza buga w 45` ale to są p0lscy p0lacy z p0lskiej p0lski psia ich mać... Jak tacy patrioci i obrońcy ojczyzny to czemu nie zgłoszą się dobrowolnie do POLSKIEJ armii? No tak zapomniałem - większość tych *%#)!& nie przeszłaby testów psychologicznych o narkotykowych nie wspomnę🤡🤡🤡 .
KeKw
22:36, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz