Zamknij

Malowidła ze zrujnowanej kaplicy w Rapocinie już zdobią ściany głogowskiej kolegiaty

16:50, 15.11.2022 strony Aktualizacja: 16:50, 15.11.2022
Skomentuj

Malowidła uratowane ze zrujnowanej kaplicy grobowej przy kościele w Rapocinie w kolegiacie Pomyślnie przeniesione na ściany głogowskiej kolegiaty są już oba malowidła z Rapocina - "Jezus w ogrójcu " i "Golgota".

- Malowidła w fatalnym stanie technicznym udało się uratować dzięki koronkowej pracy studentów, a dziś już absolwentów Akadem Sztuk Pięknych z Krakowa - czytamy na stronie parafii. Na operację transferu malowideł ze ścian specjalną dotację przeznaczył Wojewódzki Konserwator Zabytków z Wrocławia. Formalny odbiór prac konserwatorskich przez pracowników delegatury Ochrony Zabytków z Legnicy (8.11.) zakończył ponad trzyletni proces ratowania tych unikalnych zabytków.

Malowidła pochodzą z XVIII wieku. Malowidło z Jezusem modlącym się w Ogrójcu już w ubiegłym roku zostało umieszczone na ścianie przylegającej do zakrystii kolegiaty. "Golgota" znalazła miejsce w kaplicy Najświeższego Sakramentu i jak zapowiada proboszcz parafii kolegiackiej ks. Rafał Zendran, będzie tam docelowo eksponowana. Młodzi konserwatorzy z Krakowa są bardzo zadowoleni z efektu swojej pracy. Dzięki malowidłom ogołocona przez wojnę kolegiata odzyskuje unikalny wystrój najlepszej sztuki sakralnej.

RED

Źródło: Głogowska Kolegiata

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%