Zamknij

Mówią na nią "Mróweczka". Jako pierwsza w Polsce zmaga się z tą chorobą

16:03, 17.11.2022 Bartosz Leciej Aktualizacja: 10:43, 12.05.2023
Skomentuj

Amelka Antczak to 12-letnia mieszkanka Głogowa, która jako pierwsza w całym kraju choruje na bardzo rzadką chorobę. Urodziła się zdrowa, ale w 2018 roku ona i jej rodzice usłyszeli diagnozę, która zmieniła ich życie. Teraz Amelka nie widzi, a choroba próbuje odebrać jej słuch. Liczy się czas i pomoc ludzi o dobrym sercu. Amelka nazywana jest "Małą Mróweczką" i tak jak mrówka, dźwiga na swoich barkach ciężar znacznie większy od niej samej.

Zaczęło się w 2016 od niewinnych bólów głowy. Wówczas nic nie wskazywało na dramat, jaki przyjdzie przechodzić Amelce i jej rodzinie. Już rok później było poważniej:  trafiła do szpitala klinicznego we Wrocławiu. Tam lekarze zdiagnozowali u niej jaskrę. Czekało ją wtedy 5 poważnych operacji ratujących wzrok. Już w kwietniu 2018 roku Amelka trafiła do szpitala klinicznego w Poznaniu i tam przeszła szereg badań i terapii, nawet tych eksperymentalnych. Wszystko bez większego efektu - choroba zajmowała coraz bardziej jej ciało. Nie potrafiła stać, siedzieć, pojawił się pęcherz neurogenny, problemy z widzeniem, słuchem, brak czucia w nogach, spadek siły w rękach, drżenia ciała itp. Wtedy dowiedziała się o Degosie neurologicznej.

Degosa neurologiczna jest na tyle niespotykaną dolegliwością, że Amelka jest pierwszą osobą w Polsce, która na nią cierpi. To grudkowatość złośliwa zanikowa. To układowa zapalna choroba naczyń o złośliwym przebiegu. Na całym świecie jest opisanych jej 200 przypadków i to głównie wśród osób dorosłych. Choroba jest niestety nieuleczalna, ale można zatrzymać jej postępowanie. Próbowała tego dokonać w Dessau w Berlinie. Wtedy też zdiagnozowano u niej interferonopatię.

Amelka ma ogromną wolę walki, ale potrzebuje specjalnego sprzętu, lekarstw i ciągłej rehabilitacji. Na chwilę obecną wymaga to conajmniej 40 000 zł. Na zbiórce dla Amelki udało się zebrać już ponad połowę założonego celu. To wielki kamień milowy w życiu małej Amelki. Pomóc możemy przesyłając wpłaty na zbiórkę (TUTAJ).

Darem, który również pomoże Amelce jest śpiew! Amelka lubi śpiewać, co zobaczymy na filmie na Youtube opowiadającym jej historię (TUTAJ). Zaśpiewamy też dla niej, jeśli dołączymy do wspólnego kolędowania na koncercie charytatywnym podczas Dni Świętego Mikołaja, na które możemy się zgłaszać do 28 listopada. Pisaliśmy już o nim w artykule Koncert dla Amelki. Zapraszają stowarzyszenia do kolędowania. Dochód ze zbiórki publicznej przekazany na leczenie dziewczynki. Formuła koncertu zostanie nieco zmieniona: chętne stowarzyszenia wybiorą sobie kolędę i przygotują jej aranżację obowiązkowo w odświętnych i tematycznych przebraniach.

RED

(Bartosz Leciej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%