Zamknij

Wspominali początki kolei w Głogowie. Orkiestra uczciła to koncertem [Zdjęcia]

05:49, 26.11.2022 Redakcja Aktualizacja: 05:49, 26.11.2022
Skomentuj

To już 76 lat, od kiedy w Głogowie pojawiły się pierwsze tory kolejowe, a wraz z nimi pierwsze pociągi i pierwsi kolejarze. W piątek (25.11) w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie odbyło się spotkanie  z regionalistką Dominiką Leszczyńską. Jest ona pracownikiem Stacji Muzeum oraz autorką promowanej na spotkaniu książki "Kolejarze z Wileńszczyzny".

W teatrze pojawiła gości przywitała również wystawa pt. "Kolejarze z Wileńszczyzny. Zapomniani Bohaterowie", która wcześniej (21.11) przedstawiona została na hali głogowskiego Dworca Kolejowego.

Książka opowiada o długiej i pełnej oddania zawodowi drodze pierwszych pracowników kolei na terenie Dolnego Śląska, a przede wszystkim Głogowa. Usłyszeć autorkę można było, zgodnie z planem, już kwadrans przed godziną 18, ale cała uroczystość rozpoczęła się godzinę wcześniej krótkim wprowadzeniem i podziękowaniem za przybycie ze strony zawiadowcy Kresowej Stacji Jerzego Pileckiego, a potem koncertem Orkiestry Huty Miedzi "Głogów" pod batutą Bartłomieja Nienartowicza.

Głogowianie mogli usłyszeć utwory z różnorodnego repertuaru, który jednak w całości były dedykowane głogowskim kolejarzom i ich rodzinom. Pierwsi z nich przybyli tu z terenów obecnej Białorusi. Po dziś dzień koleje funkcjonują i pozwalają każdego dnia na podróż zarówno Głogowianom, jak i turystom chcącym nasze miasto odwiedzić.

Spotkanie z gościem poprowadził Michał Fludziński. Dzięki opowieściom Dominiki Leszczyńskiej dowiedzieliśmy się m.in., że pierwszy dworzec kolejowy w Głogowie powstał w 1846 r. i obsługiwał trasę do Żagania. Szybki rozwój przemysłu w mieście spowodował jednak, że eksportowano dużo towarów. Najbliższym sąsiadem do handlu była Wielkopolska, dlatego też w niedługim czasie powstała linia kolejowa do Leszna. Do 1857 roku powstały też mosty na Odrze i Starej Odrze.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Głogowska Edukacja Kresowa" oraz Stacja Muzeum.

RED

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%