Zamknij

Jakub Nowak z Głogowa to jeden z 99 absolwentów klas patronackich, który pracuje w KGHM

18:09, 02.01.2023 strony Aktualizacja: 18:09, 02.01.2023
Skomentuj

Dokładnie 99 absolwentów szkół współpracujących z KGHM w ramach programu "Kompetentni w branży" zasiliło w 2022 roku szeregi oddziałów KGHM. Najliczniejsza grupa, bo aż 30 uczniów, znalazła zatrudnienie w Zakładach Górniczych "Rudna".

Wśród nowo zatrudnionych na Rudnej znaleźli się m.in. Jakub Nowak, absolwent Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie oraz Maksymilian Bogus z Zespołu Szkół w Chocianowie.

Obydwaj zgodnie przyznają, że zależało im na pracy w KGHM z uwagi na stabilność zatrudnienia:

- To według mnie najpewniejsze miejsce pracy w okolicy i firma, w której można się rozwijać - mówi Jakub Nowak, świeżo upieczony elektromonter pod ziemią.

Z kolei Maksymilian Bogus, ślusarz-mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, dodaje:

- Podczas aplikowania poproszono mnie o dołączenie oświadczenia o byciu absolwentem klasy patronackiej, co na pewno było wartością dodaną w procesie rekrutacji. Jako uczeń bowiem otrzymałem dwukrotnie stypendium naukowe z KGHM, a raz dodatkowo za szczególne osiągnięcia. Mogę powiedzieć, że Spółka była dla mnie naturalnym wyborem podczas poszukiwania pracy. 

Założeniem programu "Kompetentni w branży" jest przygotowanie absolwentów szkół technicznych i branżowych do podjęcia zatrudnienia w KGHM. Uczniowie w ramach programu mogą zdobyć stypendium naukowe, wziąć udział w wizytach zawodoznawczych, ale także w wielu wydarzeniach sportowych, konkursach czy turniejach.

Co jednak najważniejsze, większość uczniów klas patronackich ma możliwość odbycia praktyk w Oddziałach KGHM. Tylko w tym roku przyjęliśmy ich ponad pół tysiąca łącznie - na praktyki zawodowe, jak i zajęcia praktyczne.

- Często ten miesiąc praktyk wystarcza, żeby poznać ucznia i zobaczyć, że mu zależy na pracy - mówi Michał Konkolski, Instruktor Praktycznej Nauki Zawodu w kopalni Rudna. - Zdarza się, że trafia się tak fajna grupa, że robi się dla nich coś więcej - pokazuje dodatkową maszynę, tłumaczy jakieś ponadprogramowe zagadnienia. To budujące, że młodzi chcą u nas pracować - dodaje instruktor.

To, że możliwość odbycia praktyk w naszych Oddziałach ma ogromne znaczenie dla uczniów podkreśla również Dyrektor Naczelny Oddziału ZG "Rudna", Paweł Piasecki:

- Po ilościach praktykantów z klas objętych patronatem KGHM, którzy zostali zatrudnieni w ZG "Rudna" można wywnioskować, że praktyki zachęciły młodych ludzi do związania przyszłości z naszym Oddziałem. To bardzo nas cieszy i pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku.

Zdarza się jednak, że z uwagi na różne okoliczności, nie wszystkim udaje się poznać Oddział podczas zajęć praktycznych. Tak też było w przypadku Maksymiliana Bogusa, któremu pandemia COVID-19 uniemożliwiła odbycie praktyk.

- Niestety, nie odbyłem praktyk, ale mam poczucie, że szkoła techniczna dobrze przygotowała mnie do wykonywania zawodu. Po przyjściu do kopalni obyło się bez większych zaskoczeń - tłumaczy absolwent programu "Kompetentni w branży".

Pierwsi absolwenci klas patronackich programu pojawili się na rynku pracy w 2019 r. Do tej pory ponad 300 z znalazło zatrudnienie w Oddziałach KGHM.

- Mamy nadzieję, że z każdym rokiem liczba uczniów z klas objętych patronatem, którzy chcieliby podjąć zatrudnienie w naszym Oddziale, będzie rosła - mówi Małgorzata Wajszczak, pracownik Sekcji Przyjęć z ZG "Rudna", na co dzień Koordynująca Praktyki uczniowskie i studenckieJej koleżanka z działu, Agnieszka Iwanowska dodaje: - Dla nas to ogromna satysfakcja, kiedy widzimy, że nasi praktykanci zostają z nami na dłużej. Pamiętamy przecież moment, kiedy pojawiali się po raz pierwszy i jaką drogę od tego czasu przeszli.

opr. RED

Żródło: KGHM

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%