Zamknij

Kąpiel w fontannach może źle się skończyć. Grozi chorobami i wysokimi mandatami

14:03, 21.06.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 14:03, 21.06.2019
Skomentuj

Głogowianie chętnie wybierają się na letnie kąpiele nad Jezioro Sławskie. Niektórym nadal żal, że zamknięto glinianki na Paulinowie, bo Sława jednak jest daleko. Szukają ochłody, gdzie indziej.

W Głogowie w sezonie letnim można korzystać z jednego obiektu przeznaczonego do kąpieli - krytego i odkrytego miejskiego basenu.

- Woda w tych obiektach jest regularnie, bo dwa razy w miesiącu, badana przez zarządcę pływalni - mówi Agnieszka Markowicz z sekcji higieny komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głogowie. Choć okazuje się, że nie wszystkim wystarcza kąpiel w basenach. Nie brakuje śmiałków w fontannach.

- Widziałam dwóch mężczyzn pod wpływem alkoholu. Rozebrali się do majtek i wskoczyli do wody w fontannie na pl. Jana z Głogowa. Tam spacerowały matki z małymi dziećmi. Jak tak można? - zastanawia się Jolanta Kozłowska (35 l.). Nie zniechęciła ich nawet tabliczka z napisem - obiekt monitorowany. Trzeba przyznać, że mogli też jej nie zauważyć, bo napis jest wyblakły.

A kąpiel w fontannie może być niebezpieczna dla zdrowia. Nikt tej wody nie kontroluje, bo fontanny to przecież elementy miejskiej architektury, a nie kąpieliska.

- Woda w otwartym zbiorniku może podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych, jak również w wodzie mogą znajdować się wirusy oraz pierwiastki pasożytnicze - ostrzega Agnieszka Markowicz, dodając, że niektóre z bakterii mogą prowadzić do zachorowań na zakaźną legionelozę objawiającą się zwykle jako zapalenie płuc o ciężkim przebiegu lub gorączka Pontiac.

Mogą pojawić się jeszcze wysypki, zapalenie spojówek i uszu. Ponadto grzybice stóp, zakażenie paciorkowcami i gronkowcem. Taka kąpiel zakończyć może się także mandatem karnym w wysokości do 250 zł.
MK

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%