Zamknij

Wreszcie do Leszna! Pierwszych 200 osób pojedzie za darmo

09:37, 26.11.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 09:57, 26.11.2019
Skomentuj

Po 8 latach przerwy, zostaną wznowione przejazdy pociągów na trasie Głogów - Leszno - Głogów. Pierwszy przejazd będzie szczególny, gdyż chętni będą mogli odbyć podróż szynobusem do Leszna i z powrotem ze specjalnym okolicznościowym darmowym biletem. Ten kurs odbędzie się w niedzielę 8 grudnia, natomiast regularne kursy pociągów rozpoczną się 15 grudnia br.

8 grudnia na peronie, na wszystkich chętnych, będą czekały niespodzianki: rytmiczne marsze zagra zespół uczniów Szkoły Muzycznej, będziemy serwować gorącą głogowską herbatę i gorącą grochówkę z pajdą chleba. Ponadto historycy z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej przedstawią historię połączeń na tej trasie.

Posiadacze biletu będą mogli wybrać się w podróż do Leszna, będą one rozdawane na peronie bezpośrednio przed podróżą. Na bilet i prawo do darmowego przejazdu może liczyć pierwszych 200 osób. Szynobus przyjedzie do Głogowa z Zielonej Góry, a na poszczególnych stacjach na trasie do Leszna, między innymi we Wschowie, na podróżnych będą czekały dodatkowe atrakcje. Pociąg przyjedzie o godz. 10, wyruszy do Leszna o 10.30.

22 września 2017 roku prezydenci Głogowa, Leszna i burmistrz Wschowy wraz z przedstawicielami samorządów województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego podpisali list intencyjny, który określał wspólne działania stron w zakresie reaktywacji kolejowego ruchu pasażerskiego na tej linii. Porozumienie było wynikiem wielomiesięcznych rozmów i negocjacji.

W wyniku negocjacji z zarządcą linii kolejowych PKP PLK S.A., Gmina Miejska Głogów przeznaczyła na modernizację linii kolejowej 2, 5 mln zł, a Gmina Wschowa 500 tys. zł. Całość inwestycji wyniosła 17,1 mln zł gdzie PKP PLK S.A. sfinansowała pozostałą część kosztów. W ramach inwestycji została przeprowadzona naprawa nawierzchni kolejowej, naprawa obiektów inżynieryjnych, przebudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz odbudowa i uzupełnienie infrastruktury pasażerskiej. Samorządy trzech województw, jako ustawowi organizatorzy przewozów pasażerskich, zabezpieczyły w swoich budżetach środki finansowe na uruchomienie połączeń.
RED

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%