Zamknij

Czterech wójtów, jeden głos: Tylko północny wariant obwodnicy

15:08, 10.12.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 15:17, 10.12.2019
Skomentuj

W Nielubi w gminie Żukowice odbyła się nadzwyczajna sesja poświęcona planowanej inwestycji obwodnicy Głogowa. Wójtowie, radni, sołtysi i mieszkańcy czterech gmin: Żukowice, Kotla, Jerzmanowa oraz Głogów podjęli wspólne stanowisko - tylko wariant północny.

- Wsłuchując się w głos mieszkańców naszych wszystkich gmin uznaliśmy, że ta forma będzie wzmocnieniem naszego głosu, argumentów. Stanowiska są takie same - mówił Krzysztof Wołoszyn, wójt gminy Żukowice.

A Łukasz Horbatowski, wójt gminy Kotla, jednoocznie wskazywał wariant PN5. - Myślę, że to nie cztery gminy, cztery rady, czterech wójtów, ale 90 proc. mieszkańców, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych na terenie gmin, ale i miasta, gdzie też wzięliśmy w nich udział. Głos większości jest za północną obwodnicą, która według nas pod względem środowiskowym, społecznym, biznesowo-przemysłowym i ekonomicznym jest najlepsza - dodawał.

Bartłomiej Zimny, wójt gminy Głogów, podkreślał, że u nich jest dodatkowy problem. - Obwodnica którędy nie pójdzie - północna czy południowa - jest połowicznym rozwiązaniem dla naszej gminy. Nie obejmuje ona Wilkowa. A tam liczba pojazdów może być dwa razy większa. Cały ruch przejedzie przy samej szkole podstawowej. Będą pisma w tej sprawie, jeszcze w grudniu do ministerstwa infrastruktury - zapowiadał.

- Od kilku miesięcy jest wyraźny akcent położony na wariant północny, bo ten południowy dzieli Jaczów i Ruszowice przebiegając w bardzo bliskich odległościach od zabudowań - zauważał Lesław Golba, wójt gminy Jerzmanowa.

Radni czterech gmin niemal jednoznacznie podjęli uchwały. Wstrzymał się tylko jeden z nich - Jacek Adamczyk, radny z miejscowości Słone, który poskreślał, że tam zdania są podzielone. - Mamy hutę, mamy rakarnię, wysypisko odpadów niebezpiecznych, będzie szyb i jeszcze w planach obwodnica - tłumaczył. Teraz te uchwały oraz stanowiska trafią do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
RED

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%