Zamknij

Komunia święta w czasach pandemii. Czy podanie jej na rękę to profanacja?

13:19, 09.10.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 13:19, 09.10.2020
Skomentuj

Komunia święta podawana na rękę to profanacja? Dyskusja nad tym trwa od miesięcy, Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat, a wierni dopytują księży, czy aby na pewno odejście od tradycji powinno mieć miejsce. 

W sobotę (3.10.) oficjalne stanowisko w sprawie wydała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działająca przy Konferencji Episkopatu Polski. W komunikacie czytamy m.in., że chociaż główną formą przyjmowania komunii w Polsce jest komunia do ust, nie oznacza to jednak, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne. Komisja podkreśla, że niesprawiedliwe jest sugerowanie, że osoby przyjmujące komunię na rękę automatycznie nie miały szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Przypomina również, że prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej. - I dopóki ona uznaje komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu negować - czytamy w komunikacie. 

Członkowie komisji wyjaśniają ponadto, że twierdzenie, iż komunia na rękę jest profanacją zarzucałoby Stolicy Apostolskiej, że ta dopuszczając taką formę, profanację akceptuje. Wspomniane gremium apeluje jedynie do szafarzy i wiernych, by przestrzegali prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać komunii w jednej czy drugiej formie. - Ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o komunię na rękę, zaraz po spożyciu powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć każdą widoczną kruszynę, która mogła oderwać się od Hostii - brzmi końcowy fragment komunikatu, pod którym podpisał się przewodniczący Komisji, biskup Adam Bałabuch. 

Jak to wygląda w naszych kościołach? Proboszcz parafii Bożego Ciała w Głogowie wyjaśnia, że są dwie możliwości. - Podajemy komunię tradycyjnie lub do ręki. Uważam, że są od nas mądrzejsi. Skoro jest taka decyzja episkopatu, to ją szanujemy - zwraca uwagę. Bo o to pytają też wierni. W czasach epidemii należy dbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%