Zamknij

Czy na żołnierzy z jednostki wojskowej w Głogowie wywierana jest presja, by się zaszczepili?

14:33, 20.01.2021 Mateusz Komperda Aktualizacja: 14:33, 20.01.2021
Skomentuj

O interwencję dotyczącą zgłoszeń na szczepienia żołnierzy z jednostki wojskowej w Głogowie prosiła nas osoba nalegająca na anonimowość. Według niej, choć szczepienie na COVID 19 jest dobrowolne, na żołnierzy, którzy nie zadeklarowali chęci zaszczepienia się, wywierana jest presja, by zmienili zdanie. Zgłaszający twierdził, że sugeruje im się konsekwencje, jak przeniesienie do innych jednostek czy niepodpisanie kontraktu. Pytanie, czy szczepienie żołnierzy jest tak samo dobrowolne, jak każdej innej grupy zawodowej, czy wywierany jest na nich nacisk - trafiło aż do Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Okazuje się, że obowiązkowe nie jest, jednak wojsko to instytucja newralgiczna w zwalczaniu skutków epidemii. Ministerstwo Obrony Narodowej stworzyło system zachęt, by do szczepień przekonać jak największą grupę wojskowych. Są też wymogi - bez szczepienia nie będą kwalifikowani na kursy czy wyjazdy na misje. Odpowiedź wydziału prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej Zaszczepienie jak największej liczby żołnierzy spowoduje szybki powrót do standardowego funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym do pełnowymiarowych ćwiczeń. Wojsko będzie szczepione w pierwszym etapie, zaraz po personelu medycznym. Narodowy Program Szczepień przewiduje, że szczepienia nie są obowiązkowe i na tych samych zasadach program będzie realizowany w Siłach Zbrojnych RP.

We wspomnianym programie, Wojsko Polskie zostało uznane za newralgiczną instytucję, od której w dużej mierze zależy skuteczne przeciwdziałanie skutkom epidemii. Dlatego obok kampanii informacyjnej skierowanej do żołnierzy, Ministerstwo Obrony Narodowej stworzyło system zachęt, którego celem jest przekonanie jak największej grupy wojskowych do szczepienia. Te informacje znalazły się w piśmie skierowanym do żołnierzy. Mając na uwadze konieczność ograniczenia powstawania tzw. "ognisk zakażeń", podjęto decyzję o kwalifikacji na kursy specjalistyczne oraz oficerskie i podoficerskie jedynie zaszczepionych żołnierzy. Szczepienie przed wyjazdem na misje jest standardowym działaniem w Siłach Zbrojnych RP i wymóg ten będzie dotyczył także szczepienia przeciw COVID-19.

Ochrona zdrowia żołnierzy jest istotnym elementem wartości bojowej wojsk, a podejmowane czynności, w tym szczepienia ochronne, mają na celu stworzenie bezpiecznych warunków pracy i służby podczas wykonywania zadań często w trudnych oraz niosących różne zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznościach. Żołnierze, którzy poddadzą się szczepieniom wykazują się odpowiedzialnością oraz minimalizują ryzyko zakażenia innych. Dlatego podjęto decyzję o opracowaniu wytycznych, które będą uwzględniały fakt zaszczepienia przy opracowywaniu opinii służbowej żołnierza. Nie zmienia to faktu, że o szczepieniu decydują indywidualne medyczne czynniki kwalifikujące danego żołnierza do szczepień, w tym przeciwwskazania, np. alergie. Brak szczepienia przeciw COVID-19 nie będzie skutkował obniżeniem oceny żołnierza.

Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi również kampanię zachęcającą żołnierzy Wojska Polskiego do udziału w programie szczepień. Codziennie w mediach społecznościowych są publikowane sylwetki dowódców, innych żołnierzy oraz osób związanych z Wojskiem Polskim, którzy chcą się zaszczepić. W akcji biorą udział m.in. generał Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego WP, generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dowódcy dywizji i innych jednostek resortu. W kampanię zaangażowani są także członkowie kierownictwa MON, m.in. minister Mariusz Błaszczak i wiceminister Wojciech Skurkiewicz.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%