Zamknij

Do końca roku wystarczy miejsca na cmentarzu na Brzostowie

08:01, 18.04.2021 Mateusz Komperda Aktualizacja: 14:47, 23.04.2021
Skomentuj

Prezydent wydał zarządzenie o nabyciu do zasobu Gminy Miejskiej Głogów prawa własności nieruchomości gruntowej na os. "Brzostów". To przylegająca do cmentarza działka o pow. 7683 mkw. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego osiedla Brzostów z 2000 r. przeznaczenie terenu to cmentarz komunalny. Miasto odkupi działkę za 350 tys. zł. Jak wyjaśnia rzeczniczka prezydenta Głogowa Marta Dytwińska-Gawrońska, to jedna z kilku działek pod przyszłe kwatery. - Proces dokupowania trwa od lat i w tym roku kupimy kolejne - dodaje, że układ tych działek jest tak skomplikowany, że aby wyznaczyć jedną kwaterę trzeba dokupić działki od 2-3 właścicieli.

Większość należy już do miasta. Dodaje, że to są plany na lata. Na razie miejsca na największym głogowskich cmentarzu nie brakuje. Dopiero zaczęły się pochówki na ostatniej kwaterze, a są jeszcze miejsca na innych oraz dochowania do istniejących grobów. Stale zwiększa się też ilość kremacji, a miejsca pod ten rodzaj pochówku są znacznie mniejsze. - Myślę, że przy tej tendencji do końca roku nie będzie problemów z miejscami, a w tym czasie powstaną nowe - mówi Maciej Gandecki, kierownik Głogowskiego Domu Pogrzebowego.

Jak podaje, w tej chwili na cmentarzu w Brzostowie jest 28 kwater. Szacuje, że nowa zabezpieczy miejsce na ok. 4 lata. Na tym cmentarzu jest ponad 10 tys. grobów. W Krzepowie jest ich ok. 2,5 tys., a na cmentarzu przy ul. Legnickiej 5 tysięcy. - Nie jest to liczba osób pochowanych, ponieważ zdarza się, że w jednym pochowanych jest kilka osób - tłumaczy kierownik. Jak podaje, w 2019 r. na głogowskich cmentarzach przeprowadzono 676 pochówków, a w 2020 - 766, o 90 więcej. Miejsca w kolumbarium na cmentarzu przy ul. Świerkowej skończyły się w zeszłym roku. Ściany na pochówki urnowe wypełniły się w ciągu ośmiu lat. Miasto zapowiada budowę kolejnych. Prawdopodobnie powstaną takie same jak te już istniejące. Decyzja jeszcze nie zapadła. W tegorocznym budżecie miasta na powiększenie powierzchni cmentarza o nową kwaterę w Brzostowie jest zapisane 100 tys. zł, a 50 tys. zł na modernizację ogrzewania kaplicy.

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%