Zamknij

KGHM rozpoczął kolejny etap badań głogowian na obecność arsenu

12:46, 30.09.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 12:47, 30.09.2021
Skomentuj

KGHM rozpoczął kolejny etap badań głogowian na obecność arsenu. Program obejmie 300 osób, które w poprzednich etapach miały przekroczone stężenie arsenu oraz 200 pracowników kopalń i hut.

Program potrwa 2 lata. Badania rozpoczęły się we wrześniu. To kontynuacja badań przeprowadzonych w 2017 r., które miały sprawdzić, jaki jest wpływ na mieszkańców i jakie mogą być niebezpieczeństwa związane z ewentualnym przekroczeniem stężenia arsenu. Przebadano wtedy 1 tys. dzieci w wieku 7-14 lat i prawie 1,1 tys. mieszkańców w wieku 18-81 lat. - We wszystkich przypadkach, w których stwierdzono przekroczenie wartości referencyjnej stężenia arsenu całkowitego, wykonaliśmy jeszcze dodatkowe badania, żeby sprawdzić, które z tych przekroczeń są spowodowane np. dietą czy też nikotyną, czyli tzw. arsenem organicznym - przypomniała w czasie sesji rady miejskiej Głogowa (29.09.) Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, rzeczniczka KGHM.

We wrześniu KGHM rozpoczął program badań pn. Kompleksowa ocena ekspozycji na arsen w populacji mieszkańców Zagłębia Miedziowego i pracowników KGHM. - Po poprzednim badaniu wykonanym przez ośrodek badawczy wyraźnie zostało powiedziane, że osoby, u których pojawiły się przekroczenia, powinny mieć okresowo wykonywane badania, żebyśmy sprawdzili, jaki te przekroczenia miały wpływ na zdrowie - przypomniała przedstawicielka KGHM. Rozpoczęty właśnie program obejmie 300 mieszkańców, 200 pracowników kopalń i hut KGHM oraz grupę porównawczą, czyli osoby nienarażone ani środowiskowo, ani zawodowo. - Po wykonaniu tych badań będziemy mieli dodatkową odpowiedź - czy po 4 latach u osób, które miały przekroczoną obecność arsenu, rzeczywiście pojawiają się jakiekolwiek zmiany w zdrowiu - Lidia Marcinkowska-Bartkowiak dodała, że przy okazji uczestnicy zostaną bardzo gruntownie przebadani. Dostaną też wskazówki dotyczące stylu życia i diety. Badania finansuje KGHM, a wykonuje MCZ i ośrodki badawcze, które prowadziły poprzednie badania. Są prowadzone we współpracy z Głogowem. KGHM namawia głogowian, którzy uczestniczyli we wcześniejszym programie, do zgłaszania się na badania.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%