KGHM rozpoczął kolejny etap badań głogowian na obecność arsenu. Program obejmie 300 osób, które w poprzednich etapach miały przekroczone stężenie arsenu oraz 200 pracowników kopalń i hut.
Program potrwa 2 lata. Badania rozpoczęły się we wrześniu. To kontynuacja badań przeprowadzonych w 2017 r., które miały sprawdzić, jaki jest wpływ na mieszkańców i jakie mogą być niebezpieczeństwa związane z ewentualnym przekroczeniem stężenia arsenu. Przebadano wtedy 1 tys. dzieci w wieku 7-14 lat i prawie 1,1 tys. mieszkańców w wieku 18-81 lat. - We wszystkich przypadkach, w których stwierdzono przekroczenie wartości referencyjnej stężenia arsenu całkowitego, wykonaliśmy jeszcze dodatkowe badania, żeby sprawdzić, które z tych przekroczeń są spowodowane np. dietą czy też nikotyną, czyli tzw. arsenem organicznym - przypomniała w czasie sesji rady miejskiej Głogowa (29.09.) Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, rzeczniczka KGHM.
We wrześniu KGHM rozpoczął program badań pn. Kompleksowa ocena ekspozycji na arsen w populacji mieszkańców Zagłębia Miedziowego i pracowników KGHM. - Po poprzednim badaniu wykonanym przez ośrodek badawczy wyraźnie zostało powiedziane, że osoby, u których pojawiły się przekroczenia, powinny mieć okresowo wykonywane badania, żebyśmy sprawdzili, jaki te przekroczenia miały wpływ na zdrowie - przypomniała przedstawicielka KGHM. Rozpoczęty właśnie program obejmie 300 mieszkańców, 200 pracowników kopalń i hut KGHM oraz grupę porównawczą, czyli osoby nienarażone ani środowiskowo, ani zawodowo. - Po wykonaniu tych badań będziemy mieli dodatkową odpowiedź - czy po 4 latach u osób, które miały przekroczoną obecność arsenu, rzeczywiście pojawiają się jakiekolwiek zmiany w zdrowiu - Lidia Marcinkowska-Bartkowiak dodała, że przy okazji uczestnicy zostaną bardzo gruntownie przebadani. Dostaną też wskazówki dotyczące stylu życia i diety. Badania finansuje KGHM, a wykonuje MCZ i ośrodki badawcze, które prowadziły poprzednie badania. Są prowadzone we współpracy z Głogowem. KGHM namawia głogowian, którzy uczestniczyli we wcześniejszym programie, do zgłaszania się na badania.
RED
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
W Głogowie wymieniono ponad tysiąc lamp ulicznych
Wszystko super tylko nie wszystkie przejścia dla pieszych są doświetlone. Uważam że tragedią jest przejście dla pieszych na wylocie Tęczowa -Rubinowa koło Dino. Po zmierzchu nic nie widać.
Krzysztof
08:54, 2025-07-09
Nie chcą wiatraków! Będzie referendum pod Głogowem?
Macie swoje głosy i głosy na rudego. Już wszyscy z was gadali ze uchodzcy tutaj nie przyjada. To sie zdziwiciejak zwiatrakami. Moze oni beda nimi krecic.
Dokładnie
08:53, 2025-07-09
Nie chcą wiatraków! Będzie referendum pod Głogowem?
Tusk na pewno się przychyli do waszych postulatów już to widzę. Głosowaliście wiatraki będą koło chałupy i g.....o zrobicie i dobrze stawiać jestem za.....
Normal
08:48, 2025-07-09
Maturalny sukces Liceum Aslan
SZKOLA DLA BOGACZY DZIECI NIE MAJA PROBLEMOW BO RODZICE NIE MAJA A NASZE
NO
20:58, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz