Korzystne położenie geograficzne, powiązania komunikacyjne z Europą Zachodnią, bogate zasoby naturalne, dobrze wykształcone kadry oraz liczne tereny aktywności gospodarczej decydują o atrakcyjności inwestycyjnej Dolnego Śląska i jego dynamicznym rozwoju. Region przyciąga uwagę przedstawicieli zagranicznego biznesu, ale na korzystne warunki rozwoju mogą liczyć także dolnośląscy przedsiębiorcy. Sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw jest wspierany przez instytucje otoczenia biznesu, takie jak Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o. (DAWG). Najnowszym projektem realizowanym przez DAWG jest budowa Inkubatora Przedsiębiorczości triQube, który zostanie otwarty już w październiku tego roku i będzie proponował wyjątkową ofertę wsparcia dla firm i start-upów.
Regionalny Indeks Konkurencyjności (Regional Competitiveness Index RCI), będący unikalną i porównywalną miarą konkurencyjności wszystkich regionów NUTS-2 w Unii Europejskiej, plasuje Dolny Śląsk na 4. miejscu w Polsce. W regionie w 2021 roku wytworzono 8,4% produktu krajowego brutto (221 041 mln zł), a jego wartość w przeliczeniu na 1 mieszkańca kształtowała się na poziomie 76,2 tys. zł i klasyfikowała Dolny Śląsk na wysokim 2. miejscu w kraju. Co więcej, Dolny Śląsk dołączył w ostatnim czasie do regionów przejściowych, przekraczając próg dochodu 75% średniej unijnej PKB na mieszkańca. To bardzo duży sukces (w Polsce do tego grona dostała się jeszcze tylko Wielkopolska), ale równocześnie też duże wyzwanie w kontekście realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich w najbliższych latach. Dotychczas region świetnie radził sobie z wydatkowaniem unijnych pieniędzy, niezwykle dynamicznie się rozwijając, lecz teraz poziomy dofinansowania w programach regionalnych będą niższe. Samorząd województwa skutecznie zabiega o środki z Unii Europejskiej, a Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej jest jedną z instytucji, która działając w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, realizuje projekty finansowane dzięki unijnym funduszom.
Głównymi celami DAWG jest wspieranie przedsiębiorczości, pobudzanie innowacyjności regionu, poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw, stymulowanie ich rozwoju oraz kształtowanie wizerunku województwa za granicą. Na Dolnym Śląsku aż 97,1% zarejestrowanych podmiotów gospodarczych stanowią mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 9 osób. I to właśnie do takich firm (a także do przedsiębiorstw o statusie małych i średnich) skierowana jest oferta Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o.
DAWG oferuje wynajem powierzchni biurowych we Wrocławiu, udziela wsparcia w aktywizacji na rynku pracy osobom biernym zawodowo i bezrobotnym, oferuje pożyczki rozwojowe i płynnościowe na cele inwestycyjne oraz realizuje projekty związane z internacjonalizacją dolnośląskich MMŚP. W ramach działalności odbyły się liczne misje gospodarcze i wyjazdy na targi branżowe, m.in. do Amsterdamu, Brukseli i Pragi, a także do krajów bardziej odległych geograficznie, jednak równie istotnych z punktu widzenia dolnośląskiego inwestora i eksportera: Korei Południowej, Japonii (targi Tokyo Game Show), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Expo 2020 Dubai) czy USA (targi medyczne FIME w Miami).
Misje gospodarcze przede wszystkim mają służyć stworzeniu przedsiębiorcom warunków, w których będą mogli uzyskać informacje na temat funkcjonowania na rynkach zagranicznych oraz nawiązać współpracę z podmiotami zagranicznymi. Podczas wyjazdów o takim charakterze dolnośląscy przedsiębiorcy poszerzyli swoje kontakty handlowo-gospodarcze. Wielu z nich dokonało lub planuje dokonać ekspansji na rynki zagraniczne – mówi Michał Rado, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.
W II połowie 2023 roku Spółka oddaje do użytku dolnośląskim przedsiębiorcom nowoczesny budynek pełniący funkcję inkubatora przedsiębiorczości. triQube to trzeci inkubator przedsiębiorczości należący do DAWG, który ma na celu wspieranie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku. Znajduje się w prestiżowej lokalizacji w otoczeniu zabytkowych alei, jednak równocześnie w bezpośredniej bliskości od centrum miasta dojazd do wrocławskiego Rynku zajmuje około 15 minut, a równie wygodnie można dostać się do węzła autostradowego i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, które pozwalają na szybki dojazd nawet z bardziej oddalonych lokalizacji. Obiekt przyciągać będzie wysokim standardem wykończenia, a także unikalną ofertą wsparcia MŚP.
Już sama bryła budynku wzbudza ciekawość wśród przedsiębiorców, natomiast wnętrze obiektu zarazem intryguję, jak i zachwyca – komentuje Paulina Duszyńska, Dyrektor Generalny Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.
triQube na tle innych obiektów tego typu wyróżniać będzie stawianie akcentu na budowanie między najemcami relacji, którym sprzyjać będzie specjalnie zaprojektowana wspólna przestrzeń - strefa komfortu, zaplecza socjalne z aneksami kuchennymi.
- Stawiamy na integrację, wspólne budowanie przedsiębiorczości i tworzenie Społeczności. Będziemy zachęcać do poszerzania kontaktów biznesowych poprzez udział w misjach gospodarczych, targach czy wizytach studyjnych. Organizowanie szkoleń, konferencji, i spotkań z ekspertami dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) to coś co nas wyróżnia. Najemcy otrzymają preferencyjne benefity: karty sportowe, pakiety medyczne i ubezpieczeniowe czy kursy językowe, niedostępne na tak korzystnych warunkach dla osób działających w pojedynkę – dodaje Paulina Duszyńska, Dyrektor Generalny DAWG, która zaprasza do kontaktu osoby zainteresowane ofertą Inkubatora Przedsiębiorczości triQube do siedziby DAWG.
Grupą docelową będą przedsiębiorstwa należące m.in. do branży informatycznej, energetycznej i elektronicznej. Działanie Inkubatora wpisywać się będzie w realizację Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, poprzez wspieranie inteligentnych specjalizacji.
Z myślą o Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030 oddajemy do użytku laboratorium fotogrametrii, w którym będzie można odtwarzać trójwymiarowy kształt i rozmiar danego obiektu, a następnie – dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Druku 3D – wydrukować zeskanowany przedmiot. Dla firm informatycznych czy gamingowych stworzono laboratorium motion capture (technika przechwytywania ruchu stosowana w filmach i grach komputerowych) – wylicza Michał Rado.
Budowa inkubatora to kolejny przykład wykorzystania środków z funduszy europejskich na Dolnym Śląsku. Całkowity koszt tej inwestycji to blisko 60 mln złotych brutto, a kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 45 mln zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz