Zamknij

Co łączy ze sobą dwa ważne wynalazki XIX wieku? Sprawdź to!

. + 15:51, 19.12.2023 Aktualizacja: 15:51, 19.12.2023
Skomentuj

Zarówno tworzywa sztuczne, jak i samochodu, należą do jednych z największych wynalazków XIX wieku. Współcześnie, wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania zarówno bez jednych, jak i drugich – co więcej, wynalezienie tworzyw sztucznych miało i wciąż ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób prezentują się dzisiejsze modele samochodów. W tym kontekście, bardzo wiele osób określa je mianem materiałów przyszłości; dzięki nim możemy tworzyć wynalazki, o których jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał. Szacuje się, że statystyczny pojazd zawierać może od 40 do nawet 100 kg różnego rodzaju części powstałych z tworzyw sztucznych. Dynamiczny postęp technologiczny zwiększa zakres zastosowań tworzyw sztucznych w nowoczesnych konstrukcjach pojazdu. Branża automotive bez tworzyw sztucznych byłaby zupełnie inna.

Niedogodności odchodzą w przeszłość, czyli jak tworzywa sztuczne wpływają na motoryzację

Pomimo tego, że metal wciąż wydaje się dla wielu osób ikoną trwałości, najnowsze rozwiązania z branży automotive ukazują, że materiał ten nie jest niezastąpiony. W bardzo wielu miejscach polimery doskonale zajmują jego miejsce, nierzadko okazując się przy tym lepsze. Polimerowe komponenty trafiają do znacznie większej liczby elementów współczesnych samochodów, począwszy od mechanizmów regulacji foteli, opuszczania szyb czy pracy wycieraczki, aż po karoserię czy elementy mechaniczne. Zastosowanie tworzyw sztucznych nie jest przypadkowe; wykonane z nich elementy doskonale zastępują tradycyjne materiały, wykazując się odpornością na czynniki chemiczne oraz wysokie temperatury. Niektóre polimery są w stanie wytrzymywać nawet 250°C, co czyni je doskonałą alternatywą dotychczasowych materiałów stosowanych w branży automotive. Stosowanie elementów ze sztucznych materiałów sprawdza się również w kontekście ekologii; najlepszym przykładem ukazującym zależność jest stosowanie elementów z tworzyw sztucznych w nadwoziach samochodów. Dzięki temu auto staje się lżejsze, maleje zużycie paliwa, a co za tym idzie zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza. Tworzywa sztuczne w motoryzacji wykorzystywane są również jako surowiec do produkcji dodatkowych akcesoriów, w tym przedmiotów służących zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze – trójkątów ostrzegawczych czy walizek do przechowywania i transportu poszczególnych narzędzi.

Wielki potencjał ukryty w tworzywach sztucznych

Zastosowanie tworzyw sztucznych w pojazdach ma ogromny potencjał. Jak dowodzą premiery coraz nowszych modeli samochodów, materiały stworzone przez człowieka pełnią znakomitą alternatywę dla konwencjonalnych rozwiązań, które były stosowane dość niedawno. Branża samochodowa to jednak nie jedyny biznes, gdzie tworzywa sztuczne odegrały naprawdę dużą rolę. Miały i do dziś mają one ogromny wpływ na branżę budowlaną, reklamową oraz produkcyjną. Ich pozytywne właściwości pozwalają na łączenie nowych metod razem z klasyczną obróbką oraz integrację dodatkowych funkcji. Stanowi to doskonały punkt wyjścia dla przyszłych innowacji. Na stronie firmy mediplex.pl możemy przeczytać o zastosowaniu tworzyw sztucznych również w naszym codziennym życiu – przydadzą się one przy budowie oranżerii, szklarni, basenów, altan i innych konstrukcji, które jeszcze kilka lat temu wykonywane były z zupełnie innych materiałów. Firma Mediplex oferuje szereg różnego rodzaju tworzyw, z podziałem na: budowlane, reklamowe, techniczne, a także detale. Szeroki asortyment dystrybutora stanowi doskonały dowód na to, że tworzywa sztuczne to naprawdę liczna grupa materiałów o zróżnicowanym zastosowaniu. Co ciekawe, wciąż powstają kolejne odmiany tworzyw sztucznych, a to oznacza kolejne możliwości.

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%