Zamknij

Jak współcześnie klasyfikujemy pożary?

artykuł sponsorowany 11:58, 04.03.2024 Aktualizacja: 11:58, 04.03.2024
Skomentuj

Nieprawidłowo użyty, niekontrolowany ogień stanowi poważne zagrożenie, które wymaga od nas niemalże błyskawicznej interwencji. W ciągu zaledwie kilku minut, ogień może zająć cały budynek, tym samym stając się śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia człowieka. Bagatelizowanie zabezpieczeń związanych z ochroną przeciwpożarową to poważny problem, który w efekcie może poskutkować utratą zdrowia, a nawet życia. W gaszeniu pożarów liczy się nie tylko szybkość działania, lecz również zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Innych narzędzi użyje się bowiem do gaszenia palącej się cieczy palnej, jeszcze innych do pożaru wywołanego paleniem materiałów stałych. Klasyfikacja pożaru od A do F powstała w oparciu o rodzaj substancji palnej do zwalczenia. Grupa A to pożary ciał stałych, B to pożary cieczy palnych, C to pożary gazów, D metali, E urządzeń elektrycznych, zaś F – łatwopalnych środków gotujących. Mając podstawowe rozeznanie w klasyfikacji pożarów, jesteśmy w stanie lepiej dobierać sprzęt gaśniczy, w zależności od jego zastosowania.

Poznaj rodzaje gaśnic i ich charakterystykę

Współczesny rynek obfity jest w kilka rodzajów gaśnic, które podzielone są ze względu na zastosowany środek gaśniczy oraz przeznaczenie. Tymczasem, jak już dobrze wiemy, pożar pożarowi nierówny. Nie każdy ogień da się więc ugasić tymi samymi środkami. Wśród najpopularniejszych gaśnic wymieniamy:

  • gaśnice proszkowe → głównym środkiem gaśniczym w tym przypadku jest proszek, który wyrzucany jest za pomocą sprężonego, niepalnego gazu; ten typ gaśnic nadaje się zwłaszcza do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych, które znajdują się pod napięciem, zaś sam środek działa najlepiej stosowany z bliska;
  • gaśnice pianowe → działają w oparciu o pianę gaśniczą wyrzucaną z butli za pomocą sprężonego gazu w postaci azotu bądź też dwutlenku węgla; głównym celem zastosowania tego typu gaśnicy jest odizolowanie dostępu do tlenu oraz zwilżenie przedmiotów wodą zawartą w pianie;
  • gaśnice śniegowe → w butlach zawierają skroplony dwutlenek węgla, który podczas wyrzucania z butli tworzy na powierzchni danego obiektu warstwę suchego lodu, odcinając dostęp tlenu i znacząco obniżając temperaturę;
  • gaśnice halonowe → podstawowym środkiem gaśniczym są halony, wyrzucane z butli pod ciśnieniem własnych par bądź z pomocą sprężonego azotu; tego typu gaśnice cechują się sporą skutecznością jako gazowe środki gaśnicze oraz przeciwwybuchowe; warto wiedzieć, że mimo tego że ich produkcja została oficjalnie zakończona w 1994, na rynku wciąż można znaleźć te urządzenia (jednak ich cena jest naprawdę wysoka!).

Wymienione gaśnice różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór sprzętu. Z pomocą przychodzą nam oznaczenia, pozwalające dobrać gaśnicę wedle określonych wymogów oraz rodzajów pożarów, jakie mogą wystąpić w konkretnym obiekcie. Tutaj znowu doświadczymy podziału gaśnic wedle piktogramów od A do F. Oznaczają one następująco:

  • A: gaśnica proszkowa, pianowa;
  • B: gaśnica proszkowa, pianowa, śniegowa;
  • C: gaśnica proszkowa, śniegowa;
  • D: gaśnica proszkowa;
  • E: gaśnica proszkowa, śniegowa, halonowa;
  • F: gaśnica proszkowa, pianowa, śniegowa.

Warto przy tym zaznaczyć, że oznaczenie E wyszło z użycia – mimo to, warto je znać.

Gwarancja i legalizacja gaśnicy – najważniejsze informacje

Poszukując gaśnicy dobrze jest mieć na uwadze fakt, że każde tego typu urządzenie posiada okres gwarancji producenta, a także określony okres legalizacji. Pierwszy dotyczy czasu, podczas którego producent gwarantuje poprawne działanie urządzenia. Zazwyczaj wynosi on od 3 do 5 lat od daty produkcji – pod warunkiem dokonywania przeglądów sprzętu (legalizacji). Legalizacja dotyczy natomiast kompleksowego sprawdzenia zarówno środka gaśniczego, jak i niezawodności wszystkich elementów konstrukcyjnych sprzętu. Tego typu usługę oferuje między innymi firma NOFIRE, reprezentowana przed doświadczonych ekspertów w kwestii ochrony przeciwpożarowej i środków używanych do zwalczania zagrożenia. Na swojej stronie internetowej, www.nofire.pl, firma prezentuje najważniejsze informacje, przydatne zwłaszcza właścicielom budynków, których obowiązkiem jest zadbanie o właściwą ochronę przeciwpożarową. Ponadto, przedsiębiorstwo oferuje również zakup gaśnic. Warto stale aktualizować swoją wiedzę na temat sprzętów ochrony przeciwpożarowej, a także pamiętać o regularnej kontroli i serwisowaniu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%