Zamknij

Jak regulować okna zimą i latem?

07:30, 21.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:30, 21.03.2024
freepik.com freepik.com

Regulowanie okien wykonanych z PCV to dobra praktyka, która może podnieść komfort życia mieszkańców i zapewnić poprawną wentylację pomieszczenia. Jak zatem powinna wyglądać regulacja okna zimą i latem? Po lekturze tego artykułu będziesz w stanie bez wahania odpowiedzieć na to pytanie!

Po co komu regulacja okna zima-lato?

Dostosowywanie okien do warunków zimowych i letnich stało się powszechnym standardem w przypadku stolarki okiennej zrobionej z tworzywa sztucznego. To relatywnie proste rozwiązanie umożliwia regulację przepływu świeżego powietrza, uwzględniając aktualne warunki atmosferyczne. Zastosowanie ustawień okien zima-lato efektywnie wspiera wymianę powietrza, sprzyjając utrzymaniu optymalnego poziomu ciepła i wilgotności we wnętrzu. Dodatkowo precyzyjne uszczelnienie okien ma istotny wpływ na ich trwałość. Skąd bierze się konieczność regulowania okien w różnych okresach roku? Wynika to ze specyfiki polichlorku winylu, z którego robi się okna. PCV reaguje na zmiany temperatury, co może mieć negatywne konsekwencje zarówno zimą, jak i latem. W chłodnych miesiącach między ramami powstają niewielkie szczeliny, co prowadzi do utraty ciepła i w efekcie do wyższych kosztów ogrzewania. Z kolei zbyt ciasne uszczelnienie w ciepłych miesiącach może prowadzić do uszkodzeń ram. Innymi słowy, właściwa regulacja okna zima-lato poprawia stopień termoizolacji okna oraz zmniejsza ryzyko awarii profili.

Prosta jak regulacja okna zima-lato

Nowoczesne okna są wyprodukowane w taki sposób, aby każdy użytkownik mógł samodzielnie dostosować je do własnych potrzeb i sezonu. Sposób regulacji zależy od konstrukcji okna. Można to robić manualnie lub z użyciem specjalnych kluczy regulacyjnych. Nie jest to zadanie trudne, wymagające pomocy ekipy serwisowej. Mimo że opisywana procedura nie jest skomplikowana, podczas tego zabiegu warto zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli manewrujesz oknami po raz pierwszy. Specjaliści podkreślają, że niewłaściwa regulacja okien może negatywnie wpłynąć na ich stan. Dla przykładu długotrwałe korzystanie z okien w trybie zimowym może przyspieszyć zużycie okuć. Nie należy też przesadzać z częstotliwością regulacji. Zbytnia nadgorliwość w tej materii może spowodować luzowanie się rolek ryglujących, co istotnie pogarsza parametry okna. Samodzielna regulacja wpływa również na uszczelki. W sezonie jesienno-zimowym, gdy temperatura spada, uszczelki tracą elastyczność i twardnieją, a ich mocne dociskanie przyspiesza zużycie materiału. Innymi słowy, regulacja okien zima-lato własnoręcznie jest możliwa, pod warunkiem pewności kolejnych kroków przeprowadzenia tej procedury. Informacji na temat regulacji okna zima-lato należy szukać bezpośrednio u firmy produkującej okna. Wynika to z faktu, że sposoby regulacji mogą się od siebie nieznacznie różnić w zależności od modelu. Producent lub salon sprzedaży jest więc najlepszym źródłem informacji o tym, jak dbać o okna, które wybrałeś do swojego domu lub mieszkania.

Okna, które regulują się same? To możliwe!

Najlepsi producenci na rynku wychodzą naprzeciw potrzebom klientów także w temacie regulacji okien. Dzięki stosowanym przez nich technologiom manewrowanie stolarką okienną i dopasowanie poziomu szczelności do warunków zimowych i letnich nie musi być uciążliwe. W nowoczesnych oknach z PCV stosuje się mechanizmy zapewniające samoregulację. Jednym z dobrych przykładów automatycznego rozwiązania jest opatentowana przez markę Eurocolor rolka KoPiBo. Wchodzi ona w skład okucia wybranych modeli okien i reaguje na to, jak zmieniają się plastikowe profile pod wpływem działania temperatury na zewnątrz. Z zależności od tego, jak zachowują się ramy, rolka (okucie) może zwiększać lub zmniejszać stopień przywierania skrzydła do ościeżnicy.

Okucia – jeden z kluczowych parametrów przy wyborze okna

Rozmawiając o regulacji stolarki okiennej, odnosimy się do dokręcania lub luzowania metalowych elementów, czyli okuć, odpowiedzialnych za ruch skrzydła w różnych kierunkach i za różne opcje wentylacyjne. W skład okuć wchodzą m.in. zawiasy pełniące kluczową rolę w manewrowaniu skrzydłem. Najlepsi producenci na rynku oferują możliwość wyboru jednego z dwóch wariantów zawiasów – tradycyjnych i chowanych. Okucia zapewniają też ochronę przed ingerencją z zewnątrz (napadami rabunkowymi). Mowa tu o takich rozwiązaniach, jak chociażby klamki z dodatkową funkcją zabezpieczenia, blokada błędnego zabezpieczenia klamki oraz zaczepy antywyważeniowe. Okucia nie mą duże wpływu na estetykę okna (nie licząc designerskich klamek i ukrytych zawiasów), przez co wielu klientów marginalizuje ten aspekt podczas zakupu. To błąd dużego kalibru! Okucia okienne pełnią kluczową rolę przy każdym typie stolarki okiennej, odpowiadając za bezpieczeństwo domowników i komfortową wentylację wnętrza. Z całą pewnością jest to aspekt, któremu warto poświęcić należytą uwagę na etapie wyboru okien do domu lub mieszkania.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%