Zamknij

Kim jest i czym zajmuje się doradca podatkowy?

12:47, 19.04.2024 . Aktualizacja: 12:47, 19.04.2024
Skomentuj

Prowadzenie własnej firmy związane jest z orientowaniem się w gąszczu różnych przepisów. Skomplikowane procedury i cała masa formalności mogą spowodować prawdziwy strach przed podatkami – a raczej przed popełnieniem błędu w ich kontrolowaniu. To właśnie w tego typu sytuacjach przydaje się pomoc doradcy podatkowego. To prawdziwy ekspert w zakresie prawa podatkowego, którego zadaniem jest świadczenie profesjonalnych usług doradztwa podatkowego zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Oznacza to, że jako profesjonalista powinien posiadać nie tylko aktualną wiedzę w zakresie obowiązujących przepisów, lecz także niezbędne umiejętności w kontekście zarządzania oraz optymalizacji zobowiązań podatkowych swoich klientów. Przede wszystkim, doradca podatkowy ma za zadanie zapewnić profesjonalne wsparcie oraz pomoc w zoptymalizowaniu zobowiązań podatkowych bezpiecznie i legalnie.

Co należy do głównych zadań doradcy podatkowego?

Praca doradcy podatkowego opiera się przede wszystkim na profesjonalnym udzielaniu podatnikom, płatnikom oraz inkasentom fachowych porad, opinii i kompleksowych wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych oraz celnych, a także w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tego typu obowiązkami. Wśród najczęstszych zadań pełnionych przez doradcę, wymienia się:

  • interpretację przepisów podatkowych;
  • prowadzenie ksiąg podatkowych;
  • reprezentowanie klientów przed organami administracji publicznej;
  • przygotowywanie deklaracji zeznań podatkowych.

Doradca podatkowy jest w stanie przeprowadzić stosowny audyt w danej firmie, na jego podstawie wskazać słabe punkty firmy, a także przedstawić możliwe obszary rozwoju. Dokładna analiza specyfiki branży i charakteru działalności przedsiębiorcy pozwala na przygotowanie przez doradcę indywidualnej strategii skutecznego zarządzania ryzykiem podatkowym. Z usług doradcy podatkowego powinny skorzystać przede wszystkim osoby, dla których kwestie prawa podatkowego są szczególnie niejasne, a zrozumienie ich stwarza niemały problem. Pomoc doradcy podatkowego przyda się zwłaszcza w sytuacjach takich jak:

  • zakładanie działalności gospodarczej;
  • spory z urzędem skarbowym;
  • zmiany w przepisach podatkowych.

Warto pamiętać o tym, że doradca zawodowy jest jednym z zawodów zaufania publicznego, a jego główną rolą jest ochrona interesów podatnika. Jednak jak wybrać specjalistę godnego zaufania?

Dowiedz się, czym kierować się podczas wyboru doradcy podatkowego

Prawo podatkowe wciąż ulega rozmaitym zmianom, z roku na rok stając się coraz bardziej skomplikowanym; w momencie gdy posiada się własną firmę lub prowadzi specyficzny rodzaj działalności, nierzadko zatrudnienie doradcy podatkowego okazuje się czymś koniecznym. By znaleźć najlepszego specjalistę, powinno się wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

  • Znajomość specyfiki branży. Większość grup księgowo-podatkowych z góry określa, jaka branża jest im najbliższa. Przykład stanowi KR Group, który na swojej stronie internetowej,  https://www.krgroup.pl/, wymienił sektory, w których się specjalizują: nieruchomości, handel detaliczny, produkcja, fundusze inwestycyjne czy szeroko pojęta informatyka.
  • Referencje od dotychczasowych klientów. Wiarygodność to podstawa, a nie ma lepszej renomy niż liczne polecenia doradcy przez osoby, które zdecydowały się mu zaufać.
  • Kompetencje zespołu. W przypadku nawiązywania współpracy z grupą księgowo-podatkową, dobrze jest dowiedzieć się więcej na temat kompetencji poszczególnych członków, którzy będą sprawować pieczę nad naszą sprawą.

By współpraca z doradcą podatkowym była udana, ważne by specjalista dużo wiedział o firmie, którą ma się zająć. Warto przygotować informacje dotyczące między innymi płynności finansowej przedsiębiorstwa, sposobów sprzedaży produktów, a także dokonywania płatności. Cena nie powinna być czynnikiem nadrzędnym przy wyborze doradcy – liczy się przede wszystkim jego profesjonalizm.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%