Zamknij

Na czym polega windykacja długów i w czym może pomóc specjalista?

. + 13:44, 27.05.2024 Aktualizacja: 13:44, 27.05.2024
Skomentuj

Windykacja wywodzi się z łacińskiego pojęcia „rei vindicatio”, zaś sama procedura funkcjonowała w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Możemy więc wywnioskować, że proces odzyskiwania należności jest z nami od tysiącleci. Współcześnie windykacja polega na dochodzeniu należnych roszczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jej głównym celem jest pozyskanie należnych środków finansowych, od których uregulowania ucieka partner biznesowy. Warto wiedzieć, że windykacja nie dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, lecz również konsumentów. Odzyskiwanie należności jest nierzadko czasochłonne, kosztowne, a przy tym może wymagać specjalistycznej wiedzy prawniczej. Nic więc dziwnego, że osoby zmagające się z dłużnikami w większości przypadków udają się po pomoc do kancelarii prawnych.

Jakie korzyści płyną ze współpracy z kancelarią podczas windykacji?

Jednym z największych błędów jest zwlekanie z rozpoczęciem postępowania windykacyjnego. Obawa przed stratą czasu oraz pieniędzy nierzadko powoduje, że osoby dotknięte krzywdą przez nieuczciwego dłużnika czekają, aż ten zdecyduje się uregulować swoje zobowiązanie. Niestety, w przeciwieństwie do oczekiwań, z dnia na dzień zmniejsza się szansa na to, że należności zostaną odzyskane. Tymczasem odzyskanie pieniędzy po kilku miesiącach jest znacznie trudniejsze niż windykacja świeżych długów. Między innymi dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy będą w stanie pomóc odzyskać pieniądze znacznie szybciej niż w przypadku samodzielnych działań. Wśród powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z kancelarią prawną, wymienia się:

  • profesjonalną wiedzę prawną – kancelarie prawne złożone są z doświadczonych prawników, którzy specjalizują się w procesie windykacji i doskonale znają aktualne przepisy; dzięki swojej wiedzy, mogą zapewnić kompleksową oraz skuteczną pomoc prawną w całym procesie odzyskiwania długów;
  • minimalizację ryzyka oraz kosztów – profesjonaliści z kancelarii są w stanie pomóc w identyfikacji potencjalnych zagrożeń prawnych, a także opracować starannie skonstruowaną strategię umożliwiającą odzyskanie długu w sposób skuteczny i efektywny; nierzadko kancelarie zajmują się negocjacjami z dłużnikami za pomocą alternatywnych metod rozwiązywania sporów, wyręczając w tym swoich klientów;
  • konsekwentne zarządzanie procesem – wieloletnie doświadczenie specjalistów z kancelarii pozwala im śledzić postępy w procesie windykacji, monitorować terminy, a także podejmować odpowiednie kroki prawne w przypadku wystąpienia takiej potrzeby; dzięki temu proces windykacji staje się bardziej efektywny, a to zaś przekłada się na znacznie szybsze odzyskanie zaległych płatności.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kancelarii windykacyjnej?

Jak widać, współpraca z kancelarią prawną jest w stanie zapewnić naprawdę wiele korzyści. Aby jednak rzeczywiście tak było, trzeba wybrać godnych uwagi profesjonalistów. Co za tym idzie, podejmując decyzję dotyczącą wyboru kancelarii, powinno się wziąć pod uwagę jej efektywność, doświadczenie, bogatą ofertę, a także szybkość i sprawność w działaniu. Kancelaria AIF zawarła na swojej stronie internetowej, https://www.aif.com.pl/, szereg przydatnych wskazówek dotyczących procesu windykacyjnego oraz tego, co zrobić w przypadku gdy dłużnik nie chce załatwić sprawy w sposób polubowny. Warto wiedzieć, że coraz więcej kancelarii rozlicza się w ramach „success fee” - wynagrodzenia uzależnionego od ostatecznego rezultatu. Oznacza to, że opłata jest pobierana wyłącznie w momencie, gdy windykacja należności zakończy się z korzyścią dla wierzyciela. Opcja ta jest jedną z najbardziej korzystnych dla klientów, ponieważ mają oni świadomość, że płacą przede wszystkim za efekt, a nie samą pracę, która może nie spełnić oczekiwań.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%