Zamknij

Co może się stać, kiedy piorun uderzy w dom bez piorunochronu?

. + 14:06, 27.02.2025 Aktualizacja: 12:59, 14.03.2025
Skomentuj

Wiosna i lato to szczególne pory, podczas których przez kraj raz za razem przechodzą intensywne opady deszczu, połączone z wyładowaniami atmosferycznymi – te zaś mogą stanowić naprawdę poważne zagrożenie dla budynków pozbawionych piorunochronu! To silne wyładowanie składa się z gwałtownego przepływu prądu elektrycznego pomiędzy obszarami o różnicy ładunków elektrycznych w atmosferze, przez co podczas jego uderzenia w ziemię, temperatura jest w stanie osiągnąć nawet kilka tysięcy stopni Celsjusza! To sprawia, że piorun uznawany jest za naprawdę groźne zjawisko, niosące ogromną ilość energii elektrycznej o olbrzymiej sile. Już dziś dowiedz się więcej o skutkach uderzenia pioruna w dom, a także poznaj zależności, które mogą wpłynąć na prawdopodobieństwo wystąpienia groźnej sytuacji, z olbrzymim wyładowaniem elektrycznym w roli głównej.

 

Uderzenie pioruna – szanse wystąpienia, czynniki ryzyka oraz skutki dla budynku

 

To, czy istnieje prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w dom, uzależnione jest od szeregu czynników. Przykładowo, domy położone w otwartym terenie, na wzniesieniach bądź w pobliżu wysokich obiektów są bardziej narażone na uderzenia; jednocześnie im wyższy budynek, tym większe ryzyko trafienia przez piorun. Czynnikiem determinującym wzrost prawdopodobieństwa uderzenia pioruna są również materiały konstrukcyjne, z jakich powstał dom; te z metalowymi elementami, takimi jak rynny czy okna dachowe, są w stanie bardziej przyciągnąć wyładowanie. Oczywiście, nie sposób pominąć kwestię częstotliwości występowania burz w regionie. Im ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. Co więc stanie się w momencie, gdy piorun uderzy w budynek który nie posiada odpowiedniej ochrony?

 

Nie da się konkretnie przewidzieć, jakie skutki przyniesie uderzenie pioruna w dom, który pozbawiony jest piorunochronu. Niszcząca siła zależy także od typu pioruna; wstęgowy składa się z kilku równoległych błyskawic, których uderzenie jest w stanie spowodować pożary w kilku sąsiadujących ze sobą budynkach. Tymczasem najbardziej nietypowy, lecz warty wspomnienia, piorun kulisty, potrafi wpaść do domu przez przewód kominowy, wywołując tym samym olbrzymie straty (ale nie zawsze – zdarza się, że zmienia on kierunek i nie wyrządza większych szkód). W Polsce najczęściej obserwujemy jednak pioruny liniowe, z odgałęzieniami. To właśnie ich uderzenie w budynek pozbawiony instalacji odgromowej może wywołać potężny pożar. Wśród skutków, jakie jest w stanie wywołać pożar, wymieniamy między innymi uszkodzenie instalacji elektrycznej; dzieje się tak zwłaszcza w momencie, kiedy wyładowanie trafi bezpośrednio w dom. Efekt? Liczne uszkodzenia urządzeń elektrycznych, a nawet całej instalacji. To jednak nie wszystko; uderzenie pioruna może bowiem znacznie uszkodzić ściany budynku, a temperatura towarzysząca wyładowaniom spowodować nagłe odparowanie wody z muru. Konsekwencją tego jest rozerwanie ściany. Także uszkodzenie pokrycia dachowego może być jedną z niebezpiecznych konsekwencji. Pozostaje pytanie: jak temu zaradzić?

 

Piorunochron – skuteczna ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi

 

Chociaż piorunochron wynaleziono w XVIII wieku, jego ulepszona wersja do dziś chroni domy przed szkodliwymi wyładowaniami atmosferycznymi. Konstrukcja systemu odgromowego nie jest zbyt skomplikowana – tymczasem jest w stanie uratować niejeden dobytek przed niszczącą siłą uderzenia. Jak działa taka instalacja? Na dachu umieszczane są specjalne metalowe pręty, które łączą się ze wszystkimi innymi elementami przewodzącymi prąd; bardzo często dodaje się także maszt, mający stanowić najwyższy punkt całego budynku. Piorunochron przyciąga wyładowania elektryczne, tym samym zapobiegając uderzeniom piorunów w dach, odprowadzając wyładowania do ziemi za sprawą całego ciągu instalacji. Takie rozwiązanie oferuje między innymi firma Polskie Centrum Dachowe, oferująca zainteresowanym nie tylko produkty najwyższej jakości, lecz także fachowe doradztwo. Na montaż instalacji odgromowej warto zdecydować się już na etapie nabywania projektu; dzięki czemu będzie się miało pewność, że budynek będzie chroniony od samego dachu, aż po fundamenty – wykazując się niewrażliwością na siłę, jaką może nieść ze sobą piorun.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%