Zamknij

Jakościowe filtry węglowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

. + 11:29, 08.04.2025 Aktualizacja: 11:30, 08.04.2025
Skomentuj

Filtry węglowe to jeden z niezbędnych elementów systemu filtracyjnego. Występują one niemal w każdym oczyszczaczu powietrza, a ich podstawowym komponentem jest przede wszystkim węgiel aktywny. To właśnie one są odpowiedzialne za wychwycenie z przepływającego powietrza zanieczyszczeń – wszystko to za sprawą procesu adsorpcji. Dzięki swojej dużej porowatości i powierzchni, organiczne związki chemiczne przyczepiają się do powierzchni węgla aktywnego, co sprawia, że filtr węglowy oczyszcza gazy bądź ciecze z niepożądanych substancji. To sprawia, że stanowi on jedno z rozwiązań, które pomaga w walce ze szkodliwymi związkami. Funkcjonalność tego rodzaju rozwiązań jest tak duża, że obecnie są one używane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Poznaj je lepiej.

 

Jakie zanieczyszczenia zatrzymują filtry węglowe?

Filtry węglowe są w stanie zatrzymywać wiele rodzajów zanieczyszczeń – przede wszystkim LZO, czyli lotne związki organiczne, do których zaliczamy wszelkiego rodzaju substancje rakotwórcze, toksyczne oraz drażniące, mogące wykazywać olbrzymią szkodliwość dla ludzi. Niektóre powstają w środowisku naturalnym, jednak przeważająca większość generowana jest na skutek działalności człowieka, podczas palenia papierosów czy w wyniku produkcji niektórych substancji chemicznych, takich jak środki ochrony roślin. Lotne związki organiczne mogą być także wtórnie emitowane przez farby bądź kleje użytkowane podczas wykańczania wnętrz; niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mogą one powstawać także podczas codziennych czynności, jakie wykonuje się w gospodarstwie domowym w czasie gotowania. Oprócz tego, filtry węglowe pomagają także w wychwytywaniu odorów – związków organicznych wyczuwalnych przez człowieka nawet w przypadku występowania ich w niskich stężeniach. Chociaż w większości przypadków uchodzą one za zupełnie nieszkodliwe, jednakże są w stanie wywołać szereg podrażnień: błon śluzowych, nosa, gardła oraz oczu. Najczęściej pochodzą one z naturalnych procesów rozkładu, zaś ich głównym źródłem może okazać się (podobnie jak w przypadku LZO) działalność człowieka, do której można zaliczyć oczyszczalnie ścieków czy składowanie odpadów.

 

Czym charakteryzują się filtry węglowe?

Filtry węglowe, wykorzystywane do oczyszczania powietrza, nieszczególnie wyróżniają się swoją konstrukcją spośród grupy tego rodzaju urządzeń. Warto natomiast zwrócić szczególną uwagę na ich obudowy, przybierające inne kształty, wielkości, a przy tym także grubości. Podstawową różnicę stanowi przede wszystkim ilość aktywnego węgla w danym filtrze; im jest go więcej, tym bardziej żywotny jest dany filtr. Podobnie z powierzchnią – im jest on większa, tym większa jest adorpcja zanieczyszczeń. Filtry węglowe charakteryzują się zwykle sporą grubością, która zapewnia dłuższy kontakt powietrza z filtrem, w ten sposób zwiększając szanse na wystąpienie zjawiska chemisorpcji (adsorpcji chemicznej). Więcej o filtrach węglowych można dowiedzieć się na stronie firmy BITEKO, biteko.pl/Filtry-weglowe, która na co dzień zajmuje się produkcją i dostarczaniem tego typu rozwiązań do przedsiębiorstw z różnych branż. Ważne, aby wybierać filtry węglowe produkowane zgodnie z normami europejskimi. Dzięki temu będzie się miało pewność ich skuteczności.

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%