Zamknij

Doradztwo podatkowe – czy warto skorzystać z tej formy pomocy?

. + 11:36, 08.04.2025 Aktualizacja: 11:37, 08.04.2025
Skomentuj

Prowadzenie firmy to ogromna odpowiedzialność; codzienna walka o klientów, zarządzanie zespołem oraz rozwój oferty to tylko jedne z wielu czynników składających się na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Równie istotne są kwestie podatkowe – a przede wszystkim właściwe rozliczenia. Korzystanie z doradztwa podatkowego oferuje przedsiębiorcom szereg istotnych korzyści; między innymi zoptymalizowanie obciążeń skarbowych poprzez identyfikację legalnych sposobów na ich zminimalizowanie. Wszystko to ma na celu przełożyć się na zwiększoną rentowność firmy. Doradcy podatkowi to wyspecjalizowani eksperci, posiadający wiedzę z zakresu przepisów i nierzadko praktyczne doświadczenie. Ich główny cel stanowi optymalizacja sytuacji skarbowej klientów na bazie minimalizacji obciążeń (przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z obowiązującym prawem). Specjaliści są w stanie udzielać rozległych porad i wsparcia w zakresie kwestii związanych z podatkami, jednocześnie nadzorując obieg dokumentów. Na taką współpracę decyduje się dziś coraz więcej firm. Dowiedz się, dlaczego.

 

Współpraca z doradcą podatkowym: szansa na rozwój przedsiębiorstwa

Głównym celem doradców podatkowych jest ochrona interesów podatników oraz firm, dążąc do realizacji ich podstawowego prawa, jakie stanowi zapłata podatku w kwocie nie wyższej i nie niższej niż należna – na podstawie obowiązujących zasad. Jest to możliwe za sprawą ustawowej regulacji wykonywania zawodu doradcy podatkowego, etyce zawodowe oraz w pewnym sensie interdyscyplinarności, jaka powinna charakteryzować każdego dobrego doradcę. Wśród jego kompetencji mieści się między innymi prawidłowa reprezentacja podatników w postępowaniach podatkowych, a także weryfikacja zeznań oraz deklaracji podatkowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych i wiele innych. Na przykładzie oferty firmy KR Group, jaką możemy znaleźć na stronie https://www.krgroup.pl/, możemy zauważyć, że pod określeniem „doradztwo podatkowe” w rzeczywistości skrywa się szereg różnego rodzaju czynności, w tym między innymi:

  • wsparcie w wypełnianiu obowiązków w zakresie cen transferowych;
  • weryfikacja oraz symulacja poziomu dochodu, analiza kosztów oraz parametrów decydujących o podleganiu podatkowi minimalnemu bądź jego wymiarze;
  • przygotowanie uporządkowanych instrukcji postępowania, mających na celu ograniczenie ryzyka podatkowego w firmie;
  • dokonanie przeglądów podatkowych;
  • raportowanie schematów podatkowych;
  • opracowanie strategii podatkowej dla spółki;
  • wsparcie w certyfikacji transakcji wniosków o wydanie opinii na temat możliwości stosowania zwolnienia podatku u źródła.

Korzystanie z fachowego doradztwa podatkowego jest w stanie przynieść przedsiębiorcom mnóstwo korzyści – między innymi poprawę rentowności, a co za nią idzie, zwiększenie konkurencyjności na rynku. Aby jednak to wszystko stało się możliwe, konieczny jest wybór dobrego specjalisty.

 

Na co zwrócić uwagę, nawiązując współpracę z doradcą podatkowym?

Podatki to specyficzna dziedzina, w której jeden mały błąd może oznaczać naprawdę kosztowne konsekwencje. Nawet drobne pomyłki w rozliczeniach są w stanie doprowadzić do niemałych problemów z urzędem skarbowym – włącznie z odpowiedzialnością karno-skarbową. Doradztwo minimalizuje ryzyko popełniania takich błędów. Wybierając specjalistę w tej kwestii, koniecznym jest, by ten posiadał określone kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. W Polsce tytuł doradcy podatkowego regulowany jest prawnie, dlatego warto jest sprawdzić czy reklamujący swoje usługi znajduje się na liście Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Oprócz tego, dobrze by doradca cieszył się pozytywnymi opiniami oraz posiadał referencje od dotychczasowych klientów. Dobrze jest sprawdzić ich wiarygodność oraz dokładnie się z nimi zapoznać. Jednocześnie dobry doradca zapytany o optymalizację podatkową powinien wykazywać się wszechstronnym i konkretnym podejściem do konsultowanych kwestii, proponując kilka konkretnych rozwiązań, dopytując o szczegóły związane z firmą. Warto pamiętać o tym, że doświadczony doradca podatkowy musi dużo wiedzieć o przedsiębiorstwie, aby móc dobrze z nim współpracować. To właśnie otwartość i partnerstwo, włącznie z doświadczeniem doradcy, jest w stanie przynieść pożądane efekty współpracy.

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%