Ostatnią zimę cała rodzina spędziła w ciepłych swetrach i pod kocami, a rachunki za ogrzewanie i tak okazały się nieprzyzwoicie wysokie? Domykasz okna, przykręcasz grzejniki i ryzykujesz zapaleniem płuc, a należności za ciepło tylko rosną i rosną? Bardzo możliwe, że winien jest nie Twój tryb życia, ale ukryte wady w strukturze domu, powodujące niekontrolowane, nadmierne uciekanie z budynku ciepłego powietrza. Sprawdź, jakie badania warto wykonać i jakie kroki podjąć, aby kolejna zima nie była koszmarem dla ciała i dla portfela.
Bardzo często za zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie odpowiadają tzw. mostki cieplne. Są to miejsca, w których dochodzi do nadmiernego przenikania ciepłego powietrza przez elementy konstrukcyjne budynku. Do ich zlokalizowania potrzebne jest badanie termowizja. Polega ono na wykonaniu zdjęć termograficznych za pomocą specjalistycznej kamery. Umożliwia to zlokalizowanie defektów i obliczenie współczynnika przenikania ciepła (U) oraz współczynnika temperaturowego (fRsi). Następnie wyniki pomiarów zostają porównane z obowiązującymi normami. Otrzymasz profesjonalną opinię techniczną oraz rekomendacje postępowania, jeśli badanie rzeczywiście wykryje nieprawidłowości. Jeśli zastosujesz się do tych wytycznych, kolejną zimę spędzisz już znacznie bardziej komfortowo i bez nieustannego stresu o rachunki.
Bardzo często za poważnym problemem kryje się banalna przyczyna. Minimalna nieszczelność okien czy drzwi przekłada się nie tylko na straty energii cieplnej, ale może także zakłócać działanie instalacji centralnego ogrzewania czy wentylacji mechanicznej. Przeprowadzany przy pomocy nowoczesnych urządzeń test szczelności budynku pozwoli wykryć m.in. nieprawidłowe działanie uszczelek okiennych i drzwiowych, nieszczelności w powłokach izolacyjnych dachów drewnianych, a nawet przewiewy w gniazdkach elektrycznych – standardowe miejsca powstawania nieszczelności, o których rzadko myślimy w kontekście marnowania ciepła. Dzięki zastosowaniu się do rekomendacji pokontrolnych nie tylko zaoszczędzisz na ogrzewaniu, ale także pozbędziesz się problemu nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach.
Profesjonalne badania termowizyjne Warszawa, przeprowadzane przez godne zaufania firmy działające w oparciu o normy certyfikacji takie jak BREEAM, LEED oraz EU Taxonomy, są elementem kompleksowego audytu energetycznego. Procedura zalecana jest zarówno osobom doświadczającym problemów ze zbyt wysokimi rachunkami za energię, jak i tym, którzy chcą kupić nieruchomość i mieć pewność, że w trakcie jej użytkowania nie spotkają ich żadne niemiłe niespodzianki. Z kolei przeprowadzenie audytu energetycznego przez właścicieli nieruchomości planujących sprzedaż dostarcza im solidnej karty przetargowej w procesie negocjacji ceny, jak również podnosi ich wiarygodność w oczach potencjalnych nabywców. Audyt energetyczny zweryfikuje stan całego budynku pod względem jego efektywności energetycznej, pozwoli oszacować rzeczywiste zapotrzebowanie nieruchomości na energię (na dany moment oraz po wykonaniu zalecanych modernizacji), a także pomoże ustalić najkorzystniejsze opcje zaopatrywania budynku w energię elektryczną i cieplną.
Zwłaszcza instalacje w starych budynkach są narażone na awarie wynikające ze zużywania się części, z jakich zostały wykonane. Paradoksalnie im bardziej spektakularny wyciek (np. zalanie łazienki), tym łatwiejsza diagnostyka przyczyn. Najczęściej dochodzi jednak do drobnych usterek, które prowadzą do wycieków ciągnących się miesiącami, a nawet latami. Oznacza to marnowanie wody, zawyżone rachunki oraz narażenie budynku na niszczenie i powstawanie ognisk pleśni. Dzięki profesjonalnej lokalizacji wycieków dowiesz się, które fragmenty rur wymagają wymiany i ochronisz swój dom wraz z domownikami, a także zoptymalizujesz wydatki na centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową.