Zamknij

Dolny Śląsk na dobrej drodze – 225 mln zł na remonty dróg wojewódzkich

. + 10:34, 11.07.2025 Aktualizacja: 10:57, 11.07.2025
Skomentuj

Dolny Śląsk zmienia podejście do remontów dróg wojewódzkich. Zarząd Województwa ogłosił innowacyjny program „Dolny Śląsk na dobrej drodze”, który zakłada modernizację 150 km tras w ciągu trzech kolejnych lat. Łączna wartość ogłaszanych przetargów to 225 milionów złotych.

– Dzięki nowemu systemowi przetargów ogłaszanych na większe obszary zamiast pojedynczych odcinków, jesteśmy w stanie wyremontować aż o 43 procent więcej kilometrów dróg za tę samą kwotę – podkreśla Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowa strategia zakłada podział Dolnego Śląska na dziewięć obszarów przetargowych, obejmujących wszystkie powiaty województwa. W trzech z nich – obejmujących powiaty polkowicki, lubiński, głogowski; milicki, trzebnicki, oleśnicki; oraz bolesławiecki, zgorzelecki i lubański – przetargi już zostały rozstrzygnięte. To właśnie tam potwierdzono, że za dotychczasową cenę uda się zrealizować o niemal połowę więcej robót drogowych niż wcześniej.

– Do końca 2027 roku wyremontujemy co najmniej 150 kilometrów dróg wojewódzkich nową metodą przetargową. Już teraz widzimy ogromny wzrost efektywności – dodaje marszałek Gancarz. – Przykładowo, drogi w powiatach polkowickim, lubińskim i głogowskim będą modernizowane w ramach jednego postępowania przetargowego.

Modernizacja obejmie zarówno odcinki między powiatowe, jak i drogi przebiegające przez obszary zabudowane – we współpracy z lokalnymi samorządami. Szczególny nacisk położony będzie na poprawę bezpieczeństwa: planowane są m.in. nowe przejścia dla pieszych, wysepki drogowe i oświetlenie.

– W Ścinawie już trwają prace na drodze wojewódzkiej nr 292 – mówi Tymoteusz Myrda, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – To przykład, że nowe standardy działania są już wdrażane. Chcemy jak najlepiej wykorzystywać środki, które mamy, dlatego startujemy z naszym nowym programem.

Ważnym elementem zmian jest również nowoczesna technologia MCE – pozwalająca na odzysk i ponowne wykorzystanie materiału z dotychczasowej nawierzchni.

– Dzięki temu nie tylko ograniczamy koszty, ale też działamy w sposób bardziej zrównoważony – dodaje Tymoteusz Myrda.

W samym 2025 roku na remonty zostanie przeznaczone blisko 75 milionów złotych.

 

Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchomił innowacyjny program drogowy

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%