Zamknij

W lesie pod Głogowem będą szukać azjatyckich grzybów

12:54, 14.09.2023 . Aktualizacja: 14:44, 14.09.2023
Skomentuj

Krzekotów w gminie Głogów szykuje się do hucznego święta z grzybobraniem. W przyszłości stanie się tradycją i symbolem wsi. Grupa nieformalna z Krzekotowa zaprasza na pierwsze „Święto Grzybów”. W ten weekend będą warsztaty rękodzieła i plastyczne, a tydzień później samo święto z zabawą, atrakcjami i konkursem zbierania grzybów. A to wszystko w ramach projektu "Coraz Bliżej Kultury: inicjatywy kulturalne w Gminie Głogów", realizowanego przez mieszkańców Krzekotowa przy współpracy z Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Głogów, z dofinansowaniem ministerstwa kultury.

W piątek i niedzielę (15 i 17.09.) w świetlicy w Krzekotowie odbędą się warsztaty plastyczne i rękodzieła "Grzybowy string art" i "Tajemniczy świat grzybów", dla dorosłych, dzieci i młodzieży. - Na oba zapisało się już po 20 dzieci – mówi sołtys Krzekotowa Izabela Bałut. Dodaje, że dzieci same wybiorą technikę plastyczną, w której będą tworzyć. Zapowiada też wystawę powarsztatową tydzień później.

Chcemy nagrodzić najładniejsze prace

– zaznacza. Upominki otrzymają wszyscy uczestnicy. Na finał projektu mieszkańcy Krzekotowa będą się bawić na Święcie Grzybów (22.09). W programie m.in. zwiedzanie miejscowego zakładu Exotic Mushroom Center, spotkanie integracyjne przy świetlicy, konkursy, poczęstunek i zabawa przy muzyce. Hitem będą zawody zbierania grzybów w lesie, ale nie kurek czy prawdziwków, tylko shiitake produkowanych w Krzekotowie.

Zakład przekaże świeżo zebrane grzyby, a my przygotujemy teren, na którym zostaną rozłożone

– opowiada Izabela Bałut. Na wyznaczone do grzybobrania miejsce w lesie uczestnicy pobiegną spod sali wiejskiej. Zawody wygra ten, kto znajdzie najwięcej grzybów. – Żeby było sprawiedliwie, będziemy ważyć, kto ile zebrał – zdradza sołtys. Mistrz grzybobrania otrzyma puchar chińskiej firmy EMC z rąk jej szefa.

Specjalnie na nasze święto przyleci z Hiszpanii

– cieszy się Izabela Bałut. Z kolei puchar sołtysa otrzyma osoba, która znajdzie największy okaz. Zebrane grzyby będzie można zabrać do domu.

Chcemy, by naszą tradycją w Krzekotowie stało się święto grzybów, by było cykliczne

– sołtys zapowiada kontynuację imprezy w kolejnych latach.

(GH) 

 
 
 
(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OlaOla

0 0

A w którym sklepie w Głogowie można na co dzień kupić te grzyby shitake produkowane w Krzekotowie? To bardzo smaczne i bogate w mikroelementy grzyby. Super nadają się do jajecznicy. Ale gdzie je kupić, skoro producent na miejscu? 20:17, 14.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%