W miniony poniedziałek ( 25.03) odbyło się już dziesiąte posiedzenie Rady Budowy dotyczące realizacji strategicznej inwestycji pn. „Budowa i modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej pod strefę przemysłową na terenie gmin Głogów i Kotla”.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Gminy Kotla: Wójt Kamila Suchocka-Szperlik, Zastępca Wójta Barbara Rybak, Sekretarz Gminy Ewa Konarska-Jóźwiak, Skarbnik Gminy Krzysztof Słomianny, Kierownicy referatów oraz pracownicy merytoryczni Urzędu Gminy. Obecni byli również przedstawiciele wykonawców: NDI ENERGY Sp. z o.o., WUPRINŻ S.A., Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego we Wrocławiu Sp. z o.o. oraz Inżynier Kontraktu – Sweco Polska Sp. z o.o.
Celem inwestycji jest kompleksowa budowa i modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, niezbędnej do rozwoju strefy przemysłowej. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków pozyskanych przez Gminę Kotla w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a wartość całego zadania wynosi ponad 139 milionów złotych, z czego blisko 1,2 miliona złotych stanowi koszt usług inżyniera kontraktu.
Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca opracuje pełną dokumentację projektową, uzyska niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wykona wszystkie roboty budowlane. W zakres projektu wchodzą m.in.:
Jak poinformowała Wójt Gminy Kotla – Kamila Suchocka-Szperlik:
Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania koncepcji projektowych, które wymagają licznych uzgodnień i decyzji, takich jak decyzje środowiskowe, lokalizacyjne, konserwatorskie, archeologiczne, wodnoprawne oraz ustalenia z gestorami sieci i właścicielami gruntów”.
Ta inwestycja to efekt wieloletniego planowania i współpracy. Już w 2018 roku Gmina Kotla przystąpiła do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przeznaczając tereny w obrębie miejscowości Ceber na cele przemysłowe. Dzięki wspólnym działaniom byłego Wójta, obecnie Posła na Sejm RP Łukasza Horbatowskiego, Radnych, pracowników Urzędu Gminy oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej możliwe było pozyskanie funduszy i rozpoczęcie realizacji tego przełomowego przedsięwzięcia.
W najbliższych miesiącach planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie robót budowlanych. Zakończenie inwestycji przewidziano na 23 maja 2027 roku.
Następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę i symboliczne wbicie pierwszej łopaty. To jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w historii naszej gminy – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym – które otworzy nowe możliwości rozwoju
– podkreśla Wójt.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz