Dzieje sięGłogów

Płaca minimalna w górę. Majewski: To dobra informacja dla pracowników, gorsza dla przedsiębiorców1 min na czytanie

Sławomir Majewski: Szykujemy się na wzrost bezrobocia. Trzeba pomóc przedsiębiorcom

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że wynagrodzenie za pracę od 2021 roku 2 tys. 800 zł brutto. To o 200 zł brutto więcej niż obecnie. Minimalna stawka godzinowa wyniesie z kolei 18,30 zł brutto. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r. i do 4 tys. zł na koniec 2023 r.  

– Dla pracowników to na pewno dobra informacja, bo przecież wszyscy chcemy zarabiać coraz więcej – nie ukrywa Sławomir Majewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie, który jednak zwraca uwagę na drugą stronę medalu – pracodawców. – A tym nie jest łatwo – dodaje.

Dlaczego? Wyjaśnia, że podniesienie minimalnej pensji, to duże obciążenie dla pracodawców. – Nie tylko o kwotę wypłaty, którą będzie trzeba dołożyć każdego miesiąca, ale należy się liczyć również z podwyższonymi składkami ZUS i innymi opłatami – tłumaczy.

W PUP przewidują, że w najbliższych miesiącach bezrobocie będzie coraz wyższe. – Przygotowujemy się na to – a także kolejne stanowiska do rejestracji osób bezrobotnych. Sytuacja jest trudna, bo widzimy to chociażby po liczbie nowych firmy. Powstaje ich mniej niż w ubiegłych latach. Przedsiębiorcy korzystają również rzadziej z pozostałych form wsparcia – zaznacza Majewski, który ma jednak na dzieję, że to nie jest początek poważnego kryzysu.
RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się