Dzieje sięGłogów

Autobusy elektryczne wyjechały na ulice Polkowic. Kiedy takie cacka będą w Głogowie?1 min na czytanie

Autobusy elektryczne wyjechały na ulice Polkowic. Kiedy takie cacka będą w Głogowie?

Dziewięć nowych, zeroemisyjnych autobusów miejskich, wyjechało na ulice Polkowic – elektrycznych. – Dwa lata temu wyznaczyliśmy sobie ambitny cel utworzenia z naszej gminy zielonych płuc Zagłębia Miedziowego mówił podczas uroczystości burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. A było to wczoraj (13.05.).

Sprawdziliśmy, kiedy z takich autobusów będą mogli korzystać głogowianie. Od stycznia br. nasza komunikacja miejska ma do dyspozycji kolejne cztery nowoczesne autobusy. Tym razem z napędem hybrydowym elektryczno-spalinowym. – Jesteśmy w czołówce w Polsce – podkreśla Piotr Miselis, prezes KM wyliczając, że obecnie średnia naszego taboru to ledwie 6 lat. – Oczywiście planujemy zakup elektrycznych autobusów. To jednak wiąże się z dużą inwestycją – zaznacza.

Koszt jednego elektrycznego autobusu to średnio 3 mln zł. Po kilku latach trzeba wymieniać w nich również baterie, potem takie utylizować. – Na tym nie koniec wydatków, bo trzeba też dostosować zajezdnię w stację ładowania takich pojazdów. Ponadto potrzeba co najmniej dwóch stacji szybkiego ładowania na pętlach znajdujących się na terenie miasta. Koszt takiej jednej pętli to milion złotych. Aby zakupić 8-9 autobusów, wybudować wszystkie stacje ładowania, potrzeba w granicach 25-30 mln zł – szacuje prezes. Niezbędne do tego będą środki zewnętrzne. – Będziemy o aplikować o dofinansowanie ze środków rządowych lub unijnych – zapowiada Miselis.

Warto tylko zaznaczyć, że w czasie epidemii, spadła liczba podróżnych… o milion. A to oznacza ogromne straty dla miejskiej spółki.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się