Dzieje sięGłogów

Cenne pamiątki i okolicznościowa moneta na jubileusz kolegiaty1 min na czytanie

Biskup Paweł Socha: Módlmy się za wszystkich, którzy przyczynili się do odbudowy tej świątyni

Dziś (15.08.) pod głogowską kolegiatą, na stanowisku parafialnego oddziału Caritasu, można nabyć cegiełki – czyli pamiątki związane z historią kolegiaty. Dariusz Czaja, regionalista Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, wymienia, że jest to chociażby okolicznościową monetę. Pieniądze, które uda się zebrać, będą przeznaczone na odbudowę świątyni.

– To moneta o średnicy 28 mm, została wybita z polskiej miedzi w ograniczonym nakładzie – zaznacza. Na awersie monety znajduje się dzisiejszy widok najstarszej głogowskiej świątyni (wg proj. Kingi Domańskiej) i otoczony napisem: „Głogów – Kapituła Kolegiacka 1120-2020”. Rewers zawiera cyfrę „Jeden” połączoną z literą „G”, nawiązującą do Głogowa. Całość otacza napis: „Grosz Kolegiacki bity z Polskiej Miedzi”.

Radoxim 5

– Prezentowana moneta, to kolejny po kalendarzu element, popularyzujący głogowską świątynię i jej Wielki Jubileusz – dodaje, bo mowa przecież o 900. leciu kolegiaty.  

Pamiątek jest jednak więcej. – Można zakupić alfabet Kapituły Kolegiackiej a także unikalną książkę – która właściwie jest niedostępna w Polsce – historia kolegiaty za czasów Piastów i Jagiellonów – dodaje ksiądz Rafał Zendran, proboszcz parafii kolegiackiej.

Do godz 19 będzie można wejść na wieżę kolegiacką. 
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się