Dzieje sięFotoGłogów

Centrum Diagnostyki Obrazowej po remoncie. Nowoczesny oddział i sprzęt6 min na czytanie

Centrum Diagnostyki Obrazowej po remoncie. Nowoczesny oddział i sprzęt 11

Centrum Diagnostyki Obrazowej już po remoncie. Dziś (22.06.) oddział został otwarty. W szpitalu odbyła się konferencja prasowa. Byli tam przedstawiciele starostwa, miasta, KGHM-u i NFZ. Prace kosztowały 4 mln 300 tys. zł. Spora część pieniędzy na ten cel pochodziła z kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, ale ponad 1 mln zł to także dofinansowanie z Fundacji Polskiej Miedzi.

Na oddziale nie mogło zabraknąć nowoczesnego sprzętu. Głogowski szpital zakupił aparat rtg ogólnodiagnostyczny marki Siemens. To w pełni cyfrowy sprzęt zapewniający mniejsze dawki promieniowania dla pacjenta.

Po wybraniu procedury rtg, którą chcemy wykonać, używając pilota aparat ustawia się w odpowiedniej pozycji. Posiada również dodatkowe filtry promieniowania dla dzieci. Co ciekawe specjalna przystawka umożliwiająca wykonanie zdjęć całego kręgosłupa lub całych kończyn dolnych wraz z miednicą

Na tym nie koniec zakupów – mammograf analogowy zastąpił cyfrowy – po wykonaniu obraz od razu widoczny na monitorze. Jak podkreślał prezes szpitala ma możliwość wykonania badania – tomosyntezy, czyli zdjęcia wielu warstw piersi wykonywane pod różnymi kątami. Radiolog na stacji opisowej wykonuje rekonstrukcję otrzymanych zdjęć – powstaje obraz piersi 3D – bardzo dokładne uwidocznienie wszystkich struktur, zmian w piersi.

Prezes szpitala Edward Schmidt nie ukrywał, że ostatnie tygodnie inwestycji nie były łatwe z powodu koronawirusa. Było sporo problemów m.in. ze sprzętem, który dotarł do Głogowa z Niemiec. – Realizowaliśmy to centrum w najgorszym momencie – przypominał.

Prezydent Rafael Rokaszewicz i starosta Jarosław Dudkowiak podkreślali, jak ważna jest współpraca pomiędzy samorządami a KGHM. – Dziękujemy za ciągłe wspieranie inicjatyw – mówili.

– Wyobraźcie sobie, że niemal każdego roku – przez najbliższe cztery lata – wszystkie poszczególne oddziały będą wyglądamy tak samo – dodawał prezydent Rokaszewicz zauważając, że miasto przejęło połowę udziałów w szpitalu. To ponad 20 mln zł na kolejne inwestycje.

Mimo że oddział dopiero dziś został oficjalnie otwarty, to pacjenci korzystają z niego od kilku dni. – Syn złamał łokieć i właśnie tutaj trafiliśmy. Ten oddział to inny świat! Nie jest tak ponuro. Jesteśmy zadowolenia – Elżbieta Szydłowska (38 l.) z 6-letnim Filipem. Kolejni ustawialiśmy tam w kolejce.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się