Zamknij

Historia hazardu w kontekście rozwoju Europy

11:03, 20.05.2022 strony Aktualizacja: 10:00, 25.05.2022
Skomentuj

Pierwsze gry hazardowe pojawiły się już trzy tysiące lat p.n.e. Dowodem na to są wykopaliska w Mezopotamii, gdzie znaleziono kości do gry, które do złudzenia przypominają współczesne. Oczywiście przed wypłacalne kasyna internetowe fanów takiej rozrywki było daleko, a nawet dowiedzieć się, co było zakłady w takiej rozrywki nie jest możliwe, ale fakt pozostaje - wszystkie istnienie ludzkości gry hazardowe były integralną częścią życia Homo sapiens.

Rzymskie gry hazardowe w Nowej Europie

Pierwszymi grami hazardowymi w Europie były koło młyńskie, kości i dwunastościan, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie od czasów starożytnego Rzymu. Każda z tych gier ma swój bardziej znany współczesny odpowiednik:

Kostka prawie się nie zmieniła. Rzymianie, podobnie jak współcześni Europejczycy, wyrzucali trzy kostki do gry z kubka (Wieże) i sprawdzali, ile wynosi wynik. W jednej wersji musisz po prostu zdobyć więcej punktów niż Twój przeciwnik, w innej musisz jak najdokładniej odgadnąć końcową liczbę. Wersja rzymska zawierała tylko nazwy każdej z liczb - trzy (trzy jedynki) nazywano Psem, a 18 (trzy szóstki) - Wenus.
Młyn jest bardziej skomplikowaną wersją gry tic-tac-toe. Dziesięć stref zostało umieszczonych w okręgu, a jedna w środku. Podobnie jak we współczesnej wersji gry, zadaniem graczy jest ułożenie linii z trzech kamieni. Po prostu rysowali kwadrat na piasku, używając dwóch kolorowych kamieni jako żetonów.
Micatio to zwykła rozrywka, zabawiająca żołnierzy w legionach. Dwóch zawodników wskazywało określoną liczbę palców, próbując odgadnąć sumę, znając swoją liczbę i nie znając wyboru przeciwnika.
Duodecim to gra, która wymaga kostek i planszy z polami do gry. Gracze wykonują ruchy zgodnie z liczbą i starają się wyeliminować przeciwnika, poruszając się po planszy.
Co ciekawe, pierwsze prześladowanie hazardu miało miejsce w V wieku naszej ery. Żołnierze tak chętnie uprawiali hazard, zwłaszcza w Dukli, że tracili nawet sprzęt państwowy i byli sobie winni znaczne sumy. Gracze musieli szukać notatek, przebierając je za notatki z transferów lub schematy ruchu drogowego.

Średniowieczna Europa

Duchowieństwo nie zachęcało do próżnych przyjemności. Surowa średniowieczna Europa musiała spędzać czas na toczeniu bitew lub odmawianiu modlitw z książeczki dziesięciny. Jednak już pierwsze prawdziwe zapiski z życia codziennego rozwiewają tę mgłę ostentacyjnej pobożności. W kronice filmowej z XIV w. jest wzmianka o tym, jak służący jednej z rodzin i wysłani łucznicy pokłócili się, co doprowadziło do rozlewu krwi, w którym zginęło nawet 300 osób. Przyczyną nagłego wypadku było podejrzenie oszukiwania podczas gry w Tremereel.

Tremel lub Tricrack to gra z kostkami do gry i okrągłymi żetonami. W XV wieku gra przeniosła się do modnych wówczas salonów. Jednocześnie w grze mogły brać udział nawet panie, co uchroniło je przed koniecznością prowadzenia tajnego gapiostwa. Osobliwa data, w której rycerz próbuje zbadać nie tylko kości, ale także twarz pod zasłoną, jest często obecna w tematyce fresków z tego okresu.

Francja - wyznacznik trendów w modzie hazardowej

W XIV wieku Europę opanowała inna rozrywka: gry w karty. Niektóre ówczesne źródła podawały, że zabawne obrazki wymyślono dla rozrywki Karola VI, ale wiadomo, że trzy wieki wcześniej podobna rozrywka była powszechna w Chinach. Jednak na dworze króla Francji Ludwika XV wszyscy grali w karty, łącznie z niektórymi kardynałami, którzy starali się ukryć ten fakt. Monarchowie stawiali znaczne sumy na wasali, którzy aktywnie poddawali się chęci przypodobania się panu, a słudzy stawiali miedziane monety, a nawet ochłapy pana. Wszyscy grali, co skłoniło władze do zrewidowania swojego stosunku do hazardu i otwarcia pierwszych legalnych i oficjalnych domów gry.

Pierwsze prototypowe kasyno zostało otwarte w XVII wieku w Paryżu. Dochód z założenia zasilał skarbiec państwa, który znacznie ucierpiał zarówno z powodu licznych wojen, jak i rozrzutności domu królewskiego. Otwarcie takiego stacjonarnego punktu sprzedaży gier hazardowych było ogromnym impulsem dla całej branży. Biorąc pod uwagę ilość pieniędzy, jakie obracają się wokół tego przedsięwzięcia, gracze zaczęli poważniej traktować sprzęt i akcesoria, a także pojawiły się pierwsze standardy dotyczące akcesoriów. Prawdziwym przełomem było wprowadzenie pierwszej prawdziwej ruletki, gry, która do dziś znana jest jako ruletka francuska. Od tego czasu nie był prawie w ogóle modernizowany.

Co ciekawe, inne gry również nie zmieniły się zbytnio w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Masywne stoły i koła z bębnami przekształciły się w kompaktowe stoły elektryczne, a następnie cyfrowe. Stoły do gry w karty wyposażono w czujniki zapobiegające wszelkim próbom manipulacji i podszeptów, a same hale otrzymały kompleksowy system monitoringu wizyjnego. Ale nawet sama zasada gry żetonami, podstawowe zasady obsługi stołu, a nawet wysokość krzeseł w sali nie zmieniły się od wielu dziesięcioleci. Dzięki temu branża hazardowa może być nazywana najbardziej konserwatywną z rozrywek.

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%