Zamknij

Jest zgoda Watykanu. Święty Mikołaj to oficjalny patron naszego miasta. W tym roku świętujemy jeszcze huczniej! Już od 3 grudnia!

10:48, 23.11.2022 strony Aktualizacja: 10:48, 23.11.2022
Skomentuj
 Watykan oficjalnie przypieczętował dekret nadający naszemu miastu patronat św. Mikołaja. Głogów ma za opiekuna szlachetnego, dobrego i szanowanego na całym świecie człowieka. Świetnie, bo kto nie kocha św. Mikołaja? Dołączyliśmy do grona miast, którymi według tradycji i wierzeń opiekuje się ten wyjątkowy święty - Nowego Jorku, Berlina, Aberdeen, a także polskich: Chrzanowa, Elbląga i Bydgoszczy. I choć święty od dawna uważany był za miejscowego patrona, to jednak bardziej była to tylko tradycja i brakowało formalnego nadania ze strony Watykanu. 
Jest zgoda Watykanu. Święty Mikołaj to oficjalny patron naszego miasta. W tym roku świętujemy jeszcze huczniej! 2

Starania o oficjalne ustanowienie św. Mikołaja patronem miasta były wspólną inicjatywą różnych lokalnych środowisk - zarówno historycznych, jak i społecznych. Włączyła się w nie także wspólnota prawosławnych. W ubiegłym roku radni miejscy podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie, która następnie trafiła do ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a stamtąd do Watykanu. I tak rozpoczęła się kościelna procedura. Rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nie miała wątpliwości, że istniejący od wieków w Głogowie kult św. Mikołaja jest wciąż żywy i podczas uroczystości 6 grudnia watykański dokument usankcjonuje ten dziejowy fakt.

Jak podkreśla ks. kanonik Stanisław Brasse, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja - O tym, że patron już na stałe zagościł w naszym mieście świadczą liczne akcje i działania, których święty jest głównym bohaterem. - To oczywiście coroczny odpust, ale i konkursy, prelekcje, konferencje, a także zbiórki żywności, czy czapek i szalików - darów składanych przed figurą patrona w kościele. Proboszcz zauważa, że niezwykle bogaty sposób świętowania, którego centrum jest św. Mikołaj, staje się fenomenem, a potencjał dobroci łączy mieszkańców, którzy na wzór świętego dzielą się tym, co mają. - Piękne jest to, że historia życia świętego budzi zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych, ale również pośród młodzieży i dorosłych - dodaje ks. Brasse. 

- Formalne potwierdzenie patronatu ma wymiar prawny w świetle przepisów Stolicy Apostolskiej. Trzeba podkreślić, że współcześni głogowianie mają otwarte serca, czego dowodem są liczne akcje wspomagające ludzi w potrzebie. Jesteśmy wrażliwym społeczeństwem, angażującym się w mniejsze, czy większe zbiórki. Wielu z nas poświęca swój czas, tak aby wspierać działania społeczne. Ostatnim przykładem są choćby zbiórki na rzecz wyposażenia budowanego hospicjum. Dobroczyńca św. Mikołaj ma więc w naszym mieście wielu pomocników i z tego należy się cieszyć - mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. 


Kult świętego Mikołaja w Głogowie


Kult św. Mikołaja rozprzestrzeniał się na kraje europejskie z Włoch. Na Dolny Śląsk dotarł wraz z osadnikami niemieckimi, którzy przybyli tutaj w XIII wieku. Nie sposób jednoznacznie wskazać na motywy, którymi kierowano się przy wyborze takiego patrona głogowskiej fary. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zdecydowały o tym trzy zasadnicze czynniki: popularność świętego, lokacja miasta na prawie magdeburskim, co wiązało się z przybyciem do Głogowa osadników z Zachodu, szeroki patronat, którym obejmował m.in. różne rodzaje rzemiosła. Wraz z objęciem patronatu nad głogowskim kościołem parafialnym, św. Mikołaj stał się także, obok Najświętszej Marii Panny, patronem Głogowa. Postać św. Mikołaja wykorzystywana była w oficjalnych pieczęciach rajców miejskich, a także pieczęci miasta Głogowa. 

Głogów miastem świętego Mikołaja. Wszystko o świętym Mikołaju 

Św. Mikołaj urodził się ok. 270 r. w Paterze (Azja Mniejsza), zmarł ok. 345r. w Mirze. Relikwie świętego przechowywane są w Bari we Włoszech. Św. Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Według podań chętnie dzielił się z potrzebującymi odziedziczonym spadkiem. Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki, choć obecnie zwyczaj ten jest często łączony z baśniową postacią świętego Mikołaja. Był biskupem Miry, ascetą, cudotwórcą i niezwykle pobożnym, dobrym i miłosiernym człowiekiem, szczególnie uwrażliwionym na najuboższych. Od wczesnych wieków średnich św. Mikołaj otaczany jest niezwykłym wręcz kultem i zalicza się do grona najpopularniejszych świętych. Jest patronem kobiet szukających kandydata na męża, dzieci, kupców, cukierników, krawców i innych rzemieślników. Patronuje także żeglarzom, rybakom i pielgrzymom udającym się w daleką podróż.

Na podstawie opracowań Urzędu Miejskiego w Głogowie oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Autorzy: dr Krzysztof Czapla, Waldemar Hass ,Rafael Rokaszewicz.

DNI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA I JARMARK ŚWIĄTECZNY 3 - 6 GRUDNIA 2022 W GŁOGOWIE 
Jest zgoda Watykanu. Święty Mikołaj to oficjalny patron naszego miasta. W tym roku świętujemy jeszcze huczniej!

Sobota 3  grudnia
11.00 - warsztaty rękodzieła dla dzieci i rodziców "Anioły w skarpetach" MOK
13.30 - spacer historyczny śladami św. Mikołaja KOLEGIATA
15.00 - 18.00 - animacje i zabawy świąteczne dla najmłodszych, warsztaty przyozdabiania pierniczków, mikołajkowe show RYNEK
11.00 do 14.00 - warsztaty mikołajkowe dla dzieci w wieku 6-12 lat. Opowieść o tradycjach mikołajowych i legendzie św. Mikołaja. Tworzenie książki o św. Mikołaju, zwiedzanie wystawy "Święty Mikołaj - biskup, cudotwórca, patron - historia, tradycja, kult"  

MUZEUM ARCHEOLOGICZNO - HISTORYCZNE

Niedziela 4 grudnia
14.30 - spacer historyczny śladami św. Mikołaja KOLEGIATA
RYNEK: 
15.00 - Za Młodzi, Radocha, Gaudium 
16.00 - Głogowska Rewia Graffiti 
16.20 - Św. Mikołaj - portret widziany oczami dziecka 
16.30 - Kolędy dla Amelki Antczak 
18.00 - Głogowska pastorałka

Poniedziałek 5 grudnia  TEATR MIEJSKI IM. ANDREASA GRYPHIUSA
10.00 - 13.30 Konferencja  "Święty Mikołaj biskup patronem miasta Głogowa"
10.20 - Ikonografia św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, 
10.40 - Kult św. Mikołaja w dawnej Rzeczypospolitej, 
11.00 Kantaty na cześć św. Mikołaja Cudotwórcy we wschodniej tradycji liturgicznej dawnej Rzeczypospolitej, 
11.50 Średniowieczne dzieje parafii św. Mikołaja w Głogowie, 
12.10 Kościół Św. Mikołaja - stan badań, 
12.30 Postać św. Mikołaja w czasach nowożytnych na obszarze Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej, 
12.50 Postać Św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych

18.30  Koncert świąteczny SPACE OF GRACE & GOŚCIE KOŚCIÓŁ BOŻEGO CIAŁA

Wtorek  6 grudnia
10.00 i 12.30 - spacer historyczny śladami św. Mikołaja KOLEGIATA

RYNEK
14.00 - 18.00 - animacje i zabawy świąteczne dla najmłodszych, warsztaty przyozdabiania pierniczków, ozdabianie styropianowych bombek eksperymenty chemiczne, koraliki Pyssla, strefa VR-Turniej w FIFĘ, wyspa z klockami Lego oraz słomkami animacyjnymi, suchy basen z kulkami dla najmłodszych oraz wata cukrowa dla wszystkich
16.00 - Imieniny św. Mikołaja słodki poczęstunek - tortu dla mieszkańców Głogowa, zdjęcia z Mikołajem
17.00 - Sala Rajców - przekazanie włodarzom miasta dokumentu potwierdzającego ustanowienie św. Mikołaja patronem Głogowa
17.30 - Orszak św. Mikołaja
18.00 - Msza w kościele Bożego Ciała w intencji miasta i jego mieszkańców
19.00 - poczęstunek - namiot w Rynku (grzaniec, bigos i pierniki)

5 - 21 grudnia MOK - Wystawa"Św. Mikołaj - portret widziany oczami dziecka"

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%